A A+ A++

Nowe wieloprowadnicowe wyrzutnie kalibru 122 mm i 300 mm były już od kilku lat dostarczane do jednostek wojskowych i intensywnie testowane. Kilka wariantów systemu Tornado na różnych podwoziach wyeksportowano m.in. do Indii. W tej sytuacji uruchomienie produkcji seryjnej ogłoszone przy okazji forum Armia-2021 to raczej formalność i element promocji.

Wszystkie trzy systemy mają zastąpić używane od dekad wyrzutnie pocisków niekierowanych, podnosząc możliwości rosyjskiej artylerii rakietowej na nowy poziom. Najbardziej innowacyjny w tym względzie jest Uragan-1M, który bazując na podwoziu MZKT-7930 stosowanym np. w systemach Iskander-M, jest rozwiązaniem wieloamunicyjnym korzystającym z pocisków 220 mm i 300 mm.

Zamiast jednolitego bloku wyrzutni, podobnie jak np. izraelski system IMI Lynx, posiada on dwa wymienne wieloprowadnicowe kontenery wyrzutni, które przeładowywane są w całości. Znacznie przyspiesza to odnowienie gotowości ogniowej, gdyż klasyczne wyrzutnie Uragan i Smercz ładowane były pojedynczo. Łącznie system może odpalić w jednej salwie do 30 pocisków 220 mm lub 12 rakiet 300 mm. Zastosowano również nowoczesny system kierowania ogniem, pozwalający na zastosowanie pocisków z korektą toru lotu lub zupełnie nowe kierowane pociski kalibru 300 mm.

Tornado-S to zmodernizowany system BM-30 Smiercz, który może odpalić 12 pocisków na dystans do 120 km, podczas gdy pociski starego typu osiągały jedynie 70 km. Dodatkowo, najnowsze rakiety systemu Tornado-S, podobnie jak w przypadku ukraińskiej Olchy, są naprowadzane na cel w oparciu o system pozycjonowania. W rosyjskiej wersji jest to GLONASS ale dostępne są też warianty w naprowadzaniem optycznym, co jak informują Rosjanie zapewnia realną możliwość rażenia celów na maksymalnym dystansie nawet 200 km. Część źródeł podaje, że w systemie Tornado-S zastosowano takie same jak w Uragan-1M kontenery startowe dla pocisków 300 mm, natomiast zgodnie z innymi pozostawiono sam system wyrzutni bez zmian, dodając jedynie system pozycjonowania i sterowania zwiększający precyzję.

Najlżejszy wariant to 122 mm wyrzutnia Tornado-G, która ma zastąpić powszechnie stosowane BM-21 Grad. Oprócz nowszego nośnika, w postaci samochodu ciężarowego Ural-375D lub Ural-4320, zastosowano wysoką automatyzację systemów naprowadzania, odpalania i kierowania ogniem i precyzyjne układy pozycjonujące. Efektem ma być bardzo wysoka precyzja, a przy użyciu nowych pocisków rakietowych, również zasięg zwiększony do 37-40 km, zależnie od amunicji.

Wraz z systemami Tornado do służby wprowadzane są nowe typy amunicji dla wszystkich trzech kalibrów, które zapewniają większą donośność oraz precyzję. W przypadku amunicji 300 mm jest to również kilka typów pocisków korygowanych oraz naprowadzanych optoelektronicznie i satelitarnie. 

Reklama
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​Wisła Kraków. Trener Adrian Gul’a szykuje zmiany na mecz z Górnikiem Łęczna
Następny artykułTYLKO U NAS. Kulisy ewakuacji Polaków i Afgańczyków z Kabulu