Grupa ukraińskich pilotów szkoli się we Francji w pilotowaniu samolotów F-16 – poinformowała “Ukraińska Prawda”, powołując się na francuski kanał BMF TV. “Ukraina wciąż jest pod mocną presją na polu bitwy i z pewnością możliwe jest, że Rosja może dokonać w nadchodzących tygodniach taktycznych postępów” – ocenił doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Najnowsze informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę zbieramy w naszej relacji.
Cztery osoby poniosły śmierć, a sześć zostało rannych w czwartek w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował na Telegramie szef władz obwodowych Wadym Fiłaszkin.
Rosja rozważa obniżenie poziomu relacji dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi – informuje agencja prasowa RIA. Moskwa chce w ten sposób reagować na zachodnie groźby konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów – przekazał wiceminister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Rybakow.
Obecne relacje między Waszyngtonem i Moskwą zostały określone przez przedstawicieli Kremla jako “poniżej poziomu zera”. Formalnie jednak, od początku wojny w Ukrainie nie odnotowano obniżenia relacji.
Zdaniem ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa Rosja produkuje broń i amunicję w ilości przekraczającej zapotrzebowanie na wojnę zaczepną przeciwko Ukrainie. Część tej produkcji nie trafia już na front, ale do magazynów – powiedział.
Pistorius ostrzega, że taka polityka zbrojeniowa wcale nie musi oznaczać, że Władimir Putin stał się ostrożny w kwestiach sprzętowych. Eksperci wojskowi i eksperci do spraw uzbrojenia mówią, że Rosja się zbroi – zaznaczył minister, podkreślając, że te zbrojenia mogą stanowić preludium do rozszerzenia działań wojennych poza Ukrainę.
W ciągu ostatnich dwóch lat staliśmy się głównym darczyńcą pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Łącznie ministerstwa polskiego rządu wydały 16 miliardów euro na wszechstronną pomoc Ukrainie i ukraińskim uchodźcom wojennym – przekazał w Sejmie szef polskiego resortu spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Nie ma wątpliwości, że pomoc Stanów Zjednoczonych jest niezbędna Ukrainie, aby ustabilizować przebieg wojny. Jednak fakt, że Partia Republikańska po siedmiu miesiącach w końcu przestała ją blokować, nie cofnie szkód, jakie zostały wyrządzone w tym okresie – powiedział PAP Keir Giles, ekspert Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Londynie. Pogorszenia się sytuacji Ukrainy – np. zniszczenia jej infrastruktury krytycznej, ofiar śmiertelnych i oddawania pozycji na linii frontu – można było uniknąć, ale nastąpiło ono wskutek krajowej polityki w Stanach Zjednoczonych – ocenił.
Ukraina walczy o przetrwanie, a wyposażenie i broń, jaką otrzyma od Stanów Zjednoczonych w ramach przyznanego pakietu pomocowego, wystarczy na kwartał – ocenił w rozmowie z PAP amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Według niego, później niezbędna będzie pomoc europejska.
Ukraina wciąż jest pod mocną presją na polu bitwy i z pewnością możliwe jest, że Rosja może dokonać w nadchodzących tygodniach taktycznych postępów – ocenił doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.
Rosjanie zagrażają miejscowości Czasiw Jar, pozostają zdeterminowani, by atakować Charków i inne miasta. Fakt jest taki, że potrzeba czasu, byśmy wygrzebali się z dziury, którą wykopaliśmy przez sześć miesięcy – powiedział Sullivan, nawiązując do impasu dotyczącego amerykańskiej pomocy dla Ukrainy.
Sullivan podkreślił, że USA dostarczać będą broń, ale w gestii Ukrainy jest wysyłanie kolejnych żołnierzy na front. Ujawnił też, że prezydenci Biden i Zełenski omawiali temat nowej mobilizacji na Ukrainie przed podpisaniem ustawy mobilizacyjnej przez ukraińskiego lidera. Według Białego Domu “Ukraina zachowuje kluczowe przewagi w konflikcie” i może tę wojnę wygrać.
Grupa ukraińskich pilotów szkoli się we Francji w pilotowaniu samolotów F-16 – poinformowała “Ukraińska Prawda”, powołując się na francuski kanał BMF TV.
Francja na razie nie przekaże Ukrainie samolotów myśliwskich F-16, ale prowadzi obecnie szkolenie ukraińskich pilotów, którzy zasiądą za sterami tych maszyn.
BMF TV podkreśla, że ukraińscy piloci realizują program szkoleniowy przygotowany dla francuskich pilotów, ale w dwukrotnie krótszym czasie. Ten cykl szkoleniowy, obejmujący zajęcia na stacjonarnych trenażerach oraz samolotach Alfa Jet, potrwa 6 miesięcy. Po jego zakończeniu i 80 godzinach spędzonych w powietrzu ukraińscy piloci zasiądą za sterami F-16 w ośrodkach szkoleniowych w USA lub innych krajach, które dysponują amerykańskimi maszynami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS