A A+ A++

Najnowsze raporty wskazują, że Rosjanom udało się przechwycić zaawansowane chipy AI H100 należące do firmy NVIDIA. Wartość sprzętu ma sięgać aż 300 milionów dolarów. Przedsięwzięcie to udało się zmaterializować pomimo ciągle obowiązujących sankcji nałożonych na Rosję przez wiele zachodnich krajów, w tym także Stany Zjednoczone.

Do intrygujących rzeczy dotarł Bloomberg, który w świeżym raporcie opublikował stertę bardzo kontrowersyjnych informacji. Okazuje się, że Rosji udało się otrzymać dostęp do nowoczesnych układów AI H100 firmy NVIDIA, pomimo nałożonych na ten kraj restrykcji związanych z trwającą za naszymi wschodnimi granicami wojną.

Bloomberg przekazał, że pośrednikiem w operacji przekazania 1111 jednostek klastrów AI od Della, PowerEdge XE9680, jest indyjska firma działająca w branży farmaceutycznej o nazwie “Shreya Life Sciences”. Klastry mają być wyposażone w zaawansowane technologicznie akceleratory sztucznej inteligencji opartych o infrastrukturę NVIDII. Kolejnym pośrednikiem w ‘transakcji’ do Rosji ma być także Malezja. To tam odbywa się znacząca część procesu importu.

Sprzęt oparty o układy AI H110 NVIDII zintegrowany jest z serwerami firmy Dell. Szacuje się, że jego całkowita wartość przekracza 300 milionów dolarów. Oczywiście operacja przekazania odbyła się bez zgody właścicieli. Rosjanie naruszyli więc amerykańskie i europejskie przepisy eksportowe.

W kuluarach mówi się, że sprzęt, który trafił w posiadanie Rosjan, może być wykorzystywany do działań militarnych na terenie Ukrainy. Wojna trwa już od ponad 2,5 roku i nic nie wskazuje na to, by zaraz miał nastąpić jej rychły koniec. Sztuczna inteligencja jest zdecydowanie z … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРосія відправить на війну хворих на гепатит В і С
Następny artykuł“Пріоритет один – не допустити поразки”: майбутні перспективи України