Wczoraj, 11 sierpnia (12:38)
Rosyjska agencja informacyjna Interfaks-AWN relacjonowała wizytę rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu w Nowosybirsku. Nie byłoby w tym nic szczególnego, czy bardziej interesującego, gdyby nie przytaczana w rosyjskich mediach uwaga Szojgu odnośnie miejsca skonstruowania bojowego systemu laserowego Pierieswiet.
W Nowosybirsku Siergiej Szojgu spotkał się m.in. z kadrą naukową w Akademgorodoku, czyli dzielnicy Nowosybirska będącej miasteczkiem akademickim Nowosybirskiego Uniwersytetu Państwowego. Wówczas Szojgu powiedział:
“Odwiedziłem waszych kolegów w Sarowie. Dzięki ich staraniom […] dostarczyliśmy tak wspaniałą broń jak Pierieswiet. A która dziś już jest w linii.”. Dalej Szojgu mówił o swoich spotkaniach w ministerstwie z Siergiejem Bagajewem podczas jego służbowych wizyt w Moskwie.
Bagajew to profesor członek Rosyjskiej Akademii Nauk, dr n. mat.-fiz., zajmujący się laserami i elektroniką kwantową, zarazem dyrektor naukowy Instytutu Fizyki Laserowej Syberyjskiego Wydziału RAN. Ze słów Szojgu wynikało, że konsultował z Bagajewem sposoby skrócenia biurokratycznych procedur na linii ministerstwo-ośrodki naukowo-badawcze, aby możliwie skrócić czas wdrażania najnowszych osiągnięć techniki.
W szerszym kontekście wizyta Szojgu dotyczyła podziału środków i prac zleconych pomiędzy różnymi ośrodkami naukowo-badawczymi Rosji i ewentualnych zarzutów, że ośrodki moskiewskie są bardziej uprzywilejowane w tej kwestii od pozastołecznych z racji “bliskości” do ministerstw.
Natomiast uwaga o “kolegach z Sarowa” odnosiła się do mieszczącego się w tym mieście zamkniętym (do końca ZSRS tzw. Arzamas-16) Rosyjskiego Federalnego Ośrodka Jądrowego – Wszechrosyjskiego Instytutu Naukowo-Badawczego Fizyki Eksperymentalnej. Jako przedsiębiorstwo RFIAC-WNIIEF jest podporządkowane Rosatomowi.
Z otwartych źródeł wiadomo, że zajmuje się problemem laserowej fuzji termojądrowej W RFIAC-WNIIEF trwa budowa (planowane pełne zakończenie budowy w 2022 r.; w 2019 r. oddano do użytku tzw. pierwszy ośmiokanałowy moduł) instalacji laserowej UFŁ-2M, w której będą przeprowadzane eksperymenty z tzw. kierowaną inercjalną fuzją termojądrową oraz badaniami właściwości materii w ultrawysokim ciśnieniu i temperaturze.
Prócz powyższych zastosowań cywilnych, UFŁ-2M będzie służył do modelowania broni termojądrowej (odtworzenie warunków detonacji takiego ładunku bez konieczności przeprowadzania prób poligonowych). Moc 192-kanałowego UFŁ-2M będzie 1,5-raza wyższa niż analogicznego urządzenia National Ignition Facility (NIF) w Lawrence Livermore National Laboratory w Stanach Zjednoczonych. RFIAC-WNIIEF twierdzi, że UFŁ-2M wyróżnia centralna komora interakcyjna, niemal idealnie sferyczna (ta część UFŁ-2M ma średnicę 10 m i masę ok. 120 t), której konstrukcja umożliwi przeprowadzenie termojądrowej fuzji laserowej, której nie udało się uzyskać w NIF.
Rosyjskie media również podały, także cytując Szojgu, że na badania naukowe w Nowosybirsku rosyjski resort obrony wydał 17 mld RUB (196,5 mln EUR), a w Krasnojarsku ok. 92 mld (1,063 mld EUR), acz bez podawania szczegółów. Krasnojarsk to na tyle duży ośrodek akademicki i przemysłowy, że trudno zgadywać, które instytucje i przedsiębiorstwa były beneficjentami tych nakładów.
Odnośnie bojowego systemu laserowego Pierieswiet, to według szefa SG SZ FR gen. armii Walerija Gierasimowa pierwsze BŁK Pierieswiet rozpoczęły dyżury bojowe 1 grudnia 2018 r. Dostępne informacje wskazują, że rozmieszczono je do osłony baz stacjonowania mobilnych strategicznych systemów rakietowych 15P155M Jars.
Obecność Pierieswietów zaobserwowano w Tiejkowie (obwód iwanowski, 54. Gwardyjska Dywizja Rakietowa), Joszkar-Ole (Republika Mari El, 14. Dywizja Rakietowa), Nowosybirsku (obwód nowosybirski, 39. Gwardyjska Dywizja Rakietowa). Można założyć, że dwie pozostałe dywizje rakietowe z mobilnymi Jarsami (i następne w nie przezbrajane) także … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS