sprzęt i soft
3 marca 2022, 13:40
OneWeb może być zablokowany przez rosyjską agencję kosmiczną Roskosmos. Grozi ona wstrzymaniem startów rakiet z satelitami – powodem zachodnie sankcje i „wrogi stosunek” Wielkiej Brytanii.
- Roskosmos grozi blokadą startów rakiet z satelitami OneWebu;
- w odpowiedzi OneWeb informuje o wstrzymaniu swoich startów z kosmodromu Bajkonur.
Dmitrij Rogozin, dyrektor generalny rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos i wicepremier Rosji ds. przemysłu obronnego i kosmicznego, zamierza wstrzymać start rakiety, mającej wynieść kolejną porcję satelitów brytyjskiej firmy OneWeb. Jako przyczynę podaje on sankcje nałożone przez Zachód i negatywne nastawienie Wielkiej Brytanii do Rosji.
Ze względu na wrogie stanowisko Wielkiej Brytanii wobec Rosji, kolejnym warunkiem wystrzelenia satelity 5 marca jest wycofanie się rządu brytyjskiego z programu OneWeb.
– Roskosmos.
Agencja oczekuje także całkowitej prywatyzacji OneWebu (rząd UK ma w firmie udziały), by zapobiec militarnemu wykorzystaniu ich satelitów. Przypomnę, że konstelacja OneWebu ma liczyć 648 urządzeń komunikacyjnych, stanowiących konkurencję dla Starlinka, którego buduje SpaceX. W odpowiedzi na stanowisko Roskosmosu OneWeb wstrzymuje starty z kosmodromu Bajkonur.
Zarząd firmy OneWeb podjął decyzję o wstrzymaniu wszystkich startów z Bajkonuru.
36 satelitów OneWebu miało być wyniesionych przez rakietę Sojuz, obsługiwaną przez Arianespace SA z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Międzynarodowa firma z brytyjskim kapitałem posiada długoterminową umowę z Rosją na dostarczanie urządzeń na orbitę.
Alternatywy dla Sojuza
Rząd Wielkiej Brytanii zdecydowanie zaprzeczył możliwości spełnienia tych żądań. Kwasi Kwerteng, sekretarz ds. biznesu i energii, zapewnia, że:
Nie ma żadnych negocjacji w sprawie OneWeb – rząd brytyjski nie sprzedaje swoich udziałów. Jesteśmy w kontakcie z innymi udziałowcami, aby omówić kolejne kroki.
Ponieważ na orbicie znajduje się już 428 satelitów, porzucenie projektu raczej nie wchodzi w rachubę. OneWeb musi znaleźć alternatywę dla rosyjskich rakiet.
- Pozostałe satelity mogą zostać wyniesione przez rakiety Ariane 5 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Miejsce to zapewnia nawet lepsze warunki startowe, jako że znajduje się bliżej równika.
- Trochę to kontrowersyjne, ale jest też amerykański SpaceX. Starlink stanowi konkurencję dla OneWebu, ale nie można niczego wykluczyć.
- Być może OneWeb mógłby się porozumieć z chińską agencją kosmiczną i korzystać z jednego z czterech kosmodromów w Chinach.
Rakieta Sojuz startująca z kosmodromu Bajkonur. Źródło: NASA
Problemy może rodzić podpisana z Rosją umowa, ale sądząc po ostatnich poczynaniach Roskosmosu (choćby groźby zrzucenia ISS z orbity), nie jest wykluczone, że zostanie ona anulowana. Rosyjska agencja kosmiczna nie pierwszy raz zaskakuje – Dimitrij Rogozin słynie z niezbyt przemyślanych stwierdzeń:
Po przeanalizowaniu sankcji nałożonych na nasz przemysł kosmiczny proponuję, aby USA dostarczały swoich astronautów na ISS za pomocą trampoliny.
– Dimitrij Rogozin, 2014 r.
Może Cię zainteresować:
Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS