A A+ A++

Deklaracja zorganizowania podróży wokół bieguna północnego została złożona podczas ceremonii wręczenia Nagrody Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, która odbyła się 19 października 2021 roku w Moskwie. Ma to być jeden z wielu projektów, jakie Rosja planuje przeprowadzić w rejonach arktycznych.

Pomysł zorganizowania takiej wyprawy miał pochodzić od szwedzkiego naukowca i podróżnika Fredericka Paulsena, który się spotkał z Szojgu dwa lata wcześniej. Zdecydowano się jednak nie na podróż dookoła świata, ale wokół bieguna północnego. Przy tej okazji Siergiej Szojgu przypomniał o innych ekspedycjach tego rodzaju, jakie Rosjanom już udało się zorganizować, w tym o wyprawach na wyspy Szumszu i Matua, oraz o badaniach dna morskiego w rejonie archipelagu Kuryli. W ich trakcie znaleziono wrak amerykańskiego okrętu podwodnego USS „Herring” zatopionego wraz z sześćdziesięcioosobową załogą 1 czerwca 1944 roku przez japońską artylerię przybrzeżną oraz myśliwiec Mitsubishi Zero utracony przez Japończyków w 1942 roku.

W ekspedycjach tego rodzaju bardzo duży udział mają rosyjskie siły zbrojne. Świadczy o tym chociażby nagroda wręczona przez ministra Szojgu w kategorii „Najlepsza wyprawa po Rosji” uczestnikom projektu „Główna fasada Rosji. Historia, wydarzenia, ludzie”. Otrzymali ja bowiem: starszy pracownik naukowo-badawczy laboratorium podstawowych problemów geofizyki ekologicznej i wulkanologii Instytutu Fizyki Ziemi Rosyjskiej Akademii Nauk Rusłan Żostkow oraz starszy specjalista oddziału awaryjno-ratunkowego Floty Północnej, komandor porucznik Denis Krec. To bowiem właśnie Flota Północna jest najbardziej zaangażowana w badania geograficzne na Północy Rosji i w Arktyce.

Pomoc wojska będzie na pewno potrzebna, ponieważ wyprawy do bieguna północnego stają się coraz bardziej trudne i niebezpieczne. I nie chodzi tu wcale o niską temperaturę, ale o coraz gorsze warunki lodowe. Ilość arktycznego lodu morskiego w marcu 2015 r. była najmniejsza od 1981 roku, a więc od momentu, gdy zaczęto realizować pomiary. Szacuje się, że najstarszy lód znika w tempie 15,1 proc. na dziesięć lat.

Lód jest więc coraz cieńszy, nieregularnie pęka i może się załamać nawet pod ciężarem namiotu. Zmniejsza się więc liczba wypraw na biegun północny, co nie oznacza, że Rosja zmniejszyła swoje zainteresowanie Arktyką. Korzystając z ocieplenia klimatu Rosjanie starają się już teraz przygotować do zagospodarowania rejonów północnych, w tym do korzystania bogatych złóż surowców naturalnych z dna Oceanu Arktycznego.

To zainteresowanie Rosjan dotyczy również Antarktydy, gdzie za zgodą Szojgu ma powstać nowa, zimowa stacja badawcza. Prace nad całą infrastrukturą już są prowadzone w Rosji i w przyszłym roku kompleks ma być przeniesiony na Antarktydę. Jedyna stacja śródlądowa Federacji Rosyjskiej na Antarktydzie „Wostok” została zbudowana w 1957 roku, a jej remont przeprowadzono w 1979 roku.

Reklama
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJesienna giełda płyt winylowych odbędzie się w Galerii Sfera
Następny artykuł50-latek stracił ze swego konta 2 tys. zł