A A+ A++

Rosja dopuści większą konkurencję na rynku LNG

16.04.2020r. 08:28


Rosyjski parlament przyjął poprawki do ustawy o eksporcie gazu ziemnego, otwierając drogę do zwiększenia eksportu LNG z Rosji oraz wydobycia węglowodorów – czytamy w BiznesAlert.pl.


Nowe przepisy dotyczące eksportu gazu ziemnego zostały przyjęte przez Dumę i umożliwiają poszarzenie listy firm eksportujących gaz ziemny i LNG z Rosji. Ustawa została zmieniona w celu zwiększenia produkcji LNG w Syberii Północnej poprzez przyznanie prawa do eksportu gazu z pól, na które koncesje zostały wydane po 1 stycznia 2013 roku.

Zmiany umożliwią wytwarzanie LNG z gazu ziemnego pochodzącego z czterech konkretnych pól gazowych. Są to złoża Wierchnetiutejskoje, Zapadno-Sejachińskoje, Sztormowoje i Solecko-Chanawejskoje o łącznych zasobach szacowanych na ponad 1,5 bln m sześc. Dodatkowe wolumeny mogą być eksportowane przez Morze Północne do Azji lub Europy i tam sprzedawane lub przeładowywane.

Poprawki do ustawy te będą obowiązywać po wejściu w życie w marcu 2020 roku ulg podatkowych dla projektów naftowych i gazowych w Arktyce. Nowe rosyjskie prawo podatkowe obejmuje również wsparcie podatkowe dla pól naftowych i gazowych Wankor eksploatowanych przez Rosnieft.

Zgodnie z nowym prawem, podatki od wszystkich nowych projektów wydobycia ropy na szelfie arktycznym zostaną obniżone do 5 procent przez następne 15 lat, a stawka opodatkowania wszystkich nowych projektów wydobycia gazu ziemnego spadnie do 1 procent lub mniej.

Nowe prawo stanowi również, że odwierty naftowe we wschodniej części Arktyki będą podlegały zerowemu podatkowi od wydobycia. Firmy zarządzające polami gazu ziemnego na północy Syberii, jak Novatek, również nie będą płaciły podatków od wydobycia przez następne 12 lat.

Koszt projektu Arctic LNG 2 należącego do Novateku, jest szacowany na ponad 20 miliardów dolarów. Ostateczna decyzja inwestycyjna w jego sprawie została podjęta we wrześniu 2019 roku. Wśród uczestników joint venture oprócz Novateku jest francuski główny koncern energetyczny Total. Chińscy inwestorzy to dwie główne chińskie firmy, CNPC oraz CNOOC, Japan State Body, Japan Oil, Gas and Metals National Corp. Mitsui & Co. (Jogmec) oraz japoński dom handlowy.

Budowa portów i innej infrastruktury wspierających projekty naftowe i LNG w regionie również ma być bardziej opłacalna dzięki zawieszeniu podatku dochodowego na 10 lat.

Kreml zapowiedział, że ulgi podatkowe przyniosą ponad 230 miliardów dolarów nowych inwestycji w regionie Syberii Północnej do 2030 roku. Nowy system podatkowy ma w dekadę zwiększyć udział wydobycia ropy naftowej w tym obszarze do 22 procent całkowitego wydobycia rocznego w Rosji – czytamy w BiznesAlert.pl.

LNG Journal

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgraniczenia, które należałoby znieść w pierwszej kolejności. Wyniki badania firm
Następny artykułNowe godziny otwarcia sklepów. Decyzje kolejnych sieci