A A+ A++
Wiadomość
gry
24 maja 2022, 16:35

Rosyjski rząd dofinansuje grę RPG o tytule Smuta, w której przedstawione zostaną wydarzenia z 1612 roku, kiedy Kreml został wyzwolony z rąk Polaków.

Źródło grafiki powyżej: Ernst Lissner / Wikimedia Commons.

Spis treści:

Jak podaje Belsat, rosyjski rząd dofinansuje grę RPG o tytule Smuta. Jej fabuła ma być oparta na powieści historycznej Jurij Miłosławski, czyli Rosjanie w 1612 roku autorstwa Michaiła Zagoskina, która opisuje część wydarzeń XVII-wiecznej wojny polsko-rosyjskiej. Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o interwencję polską na Kremlu w 1612 roku.

Rosyjskie Ghost of Tsushima

Współwłaściciel studia Siberia Limited, Aleksiej Kopciew, powiedział redaktorom gazety „Kommiersant”, że inspiracją dla gry jest Ghost of Tsushima, w której grupa samurajów odpiera atak mongolskich najeźdźców na tytułową wyspę. Podobnie ma być ukazane to w Smucie – „motyw walki niewielkiej grupy patriotów z agresorem”.

Twórcy mają otrzymać od państwa 260 mln rubli, co w przeliczeniu daje około 20 mln złotych. To 50-70% budżetu produkcji, który ma wynosić 370-520 milionów rubli (27-38 mln zł). Na ten moment nie wiadomo nic więcej o rozgrywce poza tym, że ma to być przedstawiciel gatunku RPG. Budżet gry jest stosunkowo niewielki, więc trudno spodziewać się poziomu AAA czy nawet AA.

Najeźdźcy z Polski

Tłem historycznym dla wyżej wspomnianej powieści jest okres znany w Rosji pod nazwą Wielkiej Smuty – czyli czas po śmierci cara Fiodora Rurykowicza. W carstwie panowało wtedy bezkrólewie, a Moskwą władali Polacy. Bohaterami powieści są książę Dmitrij Pożarski i jego towarzysz Kuźma Minin, którzy razem prowadzili pospolite ruszenie przeciwko okupantom. Ich działania doprowadziły ostatecznie do kapitulacji wojsk Polski i wyzwolenia Kremla – miało to miejsce 6 listopada 1612 roku. W powieści pojawiają się też Dmitrij Samozwaniec, polski król Zygmunt III oraz car Michaił Fiodorowicz Romanow.

Rok 1612 głęboko zapadł w pamięć mieszkańców Rosji, w końcu 4 listopada to dzień, w którym corocznie świętuje się tam wyzwolenie Kremla w postaci Dnia Jedności Narodowej. Pożarski i Minin swoimi czynami z tego okresu zasłużyli sobie na pomnik postawiony w Moskwie.

Samo dofinansowanie produkcji to kolejny etap projektu zapoczątkowanego przez prezydenta Rosji Władimira Putina w 2019 roku. Polega on na ułatwieniu tworzenia treści mających na celu „moralną i duchową” edukację młodzieży. W ramach tego programu powstał Instytut Rozwoju Internetu, który w 2021 roku doczekał się dotacji w wysokości 10 mld rubli (około 750 mln zł).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzed nami 10. Letni Bieg Piastów. Izerskie piękno w biegu
Następny artykułJubileusz ZS 1