A A+ A++

Adwent to czas oczekiwania na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. W kościele odprawiane są specjalne msze zwane roratami, w których uczestniczy wielu wiernych każdego dnia. Sprawdź, jak wygląda nabożeństwo oraz dlaczego wierni przynoszą na nie lampiony.

Od kiedy są roraty 2022?

Roraty to msze święte wotywne, które odprawiane są ku czci Najświętszej Maryi Panny. Ich charakterystyczną cechą jest to, że odbywają się tylko podczas Adwentu.

Odprawiane są od poniedziałku do soboty włącznie. W roku 2022 roraty rozpoczęły się w poniedziałek 28 listopada i potrwają do soboty 24 grudnia włącznie. Wobec tego ostatnią okazją, aby pójść na tę szczególną mszę, będzie dzień Wigilii Bożego Narodzenia, który równocześnie jest ostatnią dobą Adwentu 2022.

Skąd nazwa – roraty?

Roraty swoją nazwę wzięły od łacińskich słów pieśni. Była ona odśpiewywana podczas wejścia na adwentową mszę.

Pieśń zawierała wers “Rorate coeli desuper”. Oznacza on w tłumaczeniu na język polski “Spuśćcie rosę niebiosa”. Jej tekst nawiązuje przede wszystkim do proroctw z Księgi Izajasza i tym samym stanowi wyraz oczekiwania na nadejście Mesjasza.

Po co chodzi się na roraty?

Uczestnictwo w tym adwentowym nabożeństwie ma przygotowywać wiernych nie tylko do Bożego Narodzenia, ale również do powtórnego przyjścia Jezusa.

Roraty są symbolem tego, że katolicy chcą czuwać i być gotowi na spotkanie z Chrystusem. Uczestnictwo pozwala im przeżyć Adwent w sposób zgodny z wiarą, który przewiduje również miejsce na refleksję i modlitwę.

Roraty – szczególne msze w kościele  

Według tradycji roraty powinny się odbywać o świcie lub o wczesnym poranku. Wynika to z tego, że ma być to pierwsza msza święta w danym dniu, która będzie formą oczekiwania na zbliżające się przyjście Jezusa Chrystusa. W większości kościołów w Polsce są one odprawiane pomiędzy godzi … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPraca Bielsko-Biała: w jakim zawodzie szybko znajdziesz pracę?
Następny artykułKomunikat w sprawie dodatku na ogrzewanie prądem