A A+ A++

W ciągu ostatnich lat o Wenezueli można było usłyszeć wyłącznie negatywnie. Kryzys gospodarczy, polityczny oraz humanitarny targają tym latynoamerykańskim państwem od dziesięcioleci. Kraj, który posiada jedne z największych złóż ropy naftowej na świecie, obecnie musi ją importować. Bogactwo zasobów, którego można było się spodziewać, doprowadziło państwo na skraj upadku.

Więcej o Wenezueli oraz jej przestępczym podziemiu i mafiach dowiesz się, oglądając program “Przestępcze podziemie. Wenezuela” w sobotę 11 grudnia o godzinie 22.00 na antenie kanału Polsat Doku.

Wenezuela ma powierzchnię prawie trzykrotnie większą od Polski, ale zamieszkuje ją około 30 milionów. Podanie dokładnej liczby ludności jest obecnie niezwykle trudne, z powodu masowej emigracji mieszkańców wywołanej przez kryzys. Szacuje się, że każdego dnia ucieka z kraju pięć tysięcy osób. Najwięcej do sąsiedniej Kolumbii.

Boliwariańska Republika Wenezueli, jak brzmi pełna nazwa kraju, znajduje się kilkadziesiąt kilometrów na północ od równika. W tropikalnym klimacie temperatury rzadko spadają poniżej 25 stopni powyżej zera. Jedynie w najwyższych partiach znajdujących się na zachodzie Cordillera de Merida i Sierra de Perija można odetchnąć od upałów.

Ropa naftowa w Wenezueli. Gdzie znajdują się złoża?

Na zachodzie kraju pomiędzy pasmami górskimi znajduje się zapadlisko tektoniczne, w centrum którego zlokalizowana jest największa laguna na świecie – jezioro Maracaibo. Chociaż akwen bywa nazywany potocznie jeziorem, to nie ma z nim nic wspólnego. Maracaibo to zatoka morska połączona z Morzem Karaibskim wąskimi cieśninami.

Właśnie w zapadlisku Maracaibo, gdzie spotkamy formacje skalne z kredy i trzeciorzędu, znajdują się bogate złoża ropy naftowej.

Nad brzegiem laguny położone jest również miasto o tej samej nazwie, które jest najludniejszą metropolią w kraju. Przed stu laty senna mieścina zamieniła się w ponad dwumilionową aglomerację.

Historia wydobycia ropy naftowej. Zależność od cen na rynku

Eksploatacja złóż ropy rozpoczęła się niedługo po tym, jak je odkryto na początku XX wieku. Coraz większe zapotrzebowanie na surowiec na światowych rynkach sprawiło, że tempo wydobycia nieustannie rosło, a ropa stała się głównym towarem eksportowym kraju.

O ile w latach 60. i 70. XX wieku ceny ropy były stabilne i gwarantowały dla Wenezueli (przezywanej niekiedy Wenezuelą Saudyjską) duże dochody, to spadek cen surowca dekadę później doprowadził do pierwszego poważnego kryzysu ekonomicznego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpowodowała kolizję na ul. Bałtyckiej. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie
Następny artykułUSA. Donald Trump wulgarnie o byłym premierze Izraela