A A+ A++

(Artykuł sponsorowany) Ropa naftowa to obecnie jeden z najważniejszych surowców w światowej ekonomii. Zmiany jej cen mają spory wpływ na różne procesy gospodarcze, a jednocześnie są bardzo istotne dla inwestorów. Najważniejszym wariantem jest tzw. ropa Brent – co to dokładnie jest?

Czym jest ropa Brent?

Ropa naftowa dzieli się na wiele rodzajów, które różnią się m.in. pod względem składu chemicznego, zastosowania czy miejsca wydobycia. Na giełdach towarowych można kupić kilka wariantów tego surowca. Najważniejszą rolę odgrywa jednak ropa Brent. Jej nazwa pochodzi od nieużywanej już rafinerii Brent Spar na Morzu Północnym. To region, w którym wydobywa się wysokogatunkową ropę znajdującą szerokie zastosowanie w wielu obszarach gospodarki – od paliw, przez chemię, aż po produkcję tworzyw sztucznych. Pod względem chemicznym klasyfikuje się ją jako ropę słodką.

Ropa Brent na giełdzie

W kontekście giełdy określenie „ropa brent” najczęściej odnosi się do cen ropy według notowań ICE Futures Europe. Często można spotkać się również z nazwą „Brent Crude” (ang. „crude” – surowy). Surowiec ten jest notowany na giełdzie w Londynie, a jego wartość jest przeważnie podawana w dolarach. Wartość ropy Brent jest często używana także jako ogólny wskaźnik dla rynków ropy naftowej. To sprawia, że jest to bardzo istotny punkt odniesienia dla globalnej gospodarki – ropa to surowiec, który ma aktualnie kluczową rolę w przemyśle i transporcie, przez co zmiany w jej cenie mogą mieć spore efekty ekonomiczne.

Zobacz również:

Jak inwestować w ropę?

Inwestorzy zainteresowani rynkiem ropy naftowej mają obecnie do dyspozycji kilka różnych opcji. Podobnie jak w przypadku większości surowców, najczęściej inwestowanie odbywa się w formie zakupu i sprzedaży kontraktów terminowych. Są to instrumenty finansowe, w ramach których kupujący zobowiązuje się do nabycia danego towaru po określonym czasie, według ceny ustalonej w momencie nawiązywania transakcji. Taki mechanizm pozwala na uwzględnienie prognoz zmian kursu ropy w swojej strategii inwestycyjnej. Nie jest to jednak jedyna opcja – do tego dochodzą również m.in. kontrakty CFD, czyli kontrakty różnicowe. W tym przypadku ogólny zarys działania wygląda bardzo podobnie, ale kluczowym wyróżnikiem jest fakt, że ostateczny zysk lub stratę wylicza się nie według samego kursu, a według różnicy pomiędzy kursem z dnia otwarcia a kursem z dnia zamknięcia.

Warto zaznaczyć, że obydwa z tych sposobów inwestowania w ropę często umożliwiają korzystanie z mechanizmu dźwigni, co pozwala na pomnożenie swoich potencjalnych zysków, ale jednocześnie może wiązać się ze zwielokrotnieniem potencjalnych strat. Z tego względu instrumenty pochodne, czyli m.in. kontrakty różnicowe i CFD, są polecane głównie dla doświadczonych inwestorów. Bezpieczniejszym rozwiązaniem mogą być natomiast fundusze ETF na ropę, czyli pasywnie zarządzane fundusze notowane na giełdzie. Przypominamy, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty kapitału.

Co wpływa na ceny ropy?

Chcąc inwestować w ropę naftową, warto także zagłębić się w mechanizmy oddziałujące na ten rynek. Ceny surowców mogą zmieniać się w zależności od wielu czynników – najbardziej podstawowym z nich jest poziom wydobycia i aktualne zużycie ropy. Niemałe znaczenie ma też polityka, głównie z uwagi na fakt, że za produkcję mniej więcej połowy globalnych zasobów tego surowca odpowiada zaledwie pięć państw. Oznacza to, że każda destabilizacja czy niespodziewana sytuacja może wywołać niemałe zamieszanie. Dodatkowo na kursy wpływają również działania inwestorów. Optymalna strategia inwestowania w ropę powinna brać pod uwagę wszystkie z tych kwestii – warto także pamiętać, że to bardzo zmienny rynek, w którym każdy dzień może przynieść zupełnie inny scenariusz.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOGŁOSZENIE WÓJTA GMINY OSTRÓW WIELKOPOLSKI
Następny artykułKonferencja dla przedsiębiorców