Rada Miejska Brzegu niemal jednogłośnie przegłosowała uchwałę w sprawie nadania nazwy rondu u zbiegu ulic: Kamiennej, Powstańców Śląskich, Adama Mickiewicza i Ofiar Katynia. Już wcześniej, bo w czerwcu br., przyjęto w tej sprawie uchwałę intencyjną.
Przypomnijmy, że 26 maja 2023 r. do Urzędu Miasta w Brzegu wpłynęła petycja Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, aby rondu przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Brzegu nadać nazwę Orląt Lwowskich. Wniosek Towarzystwa poparło blisko 350 mieszkańców Brzegu, natomiast radni miejscy na czerwcowej sesji przyjęli w tej sprawie uchwałę intencyjną.
Po wakacyjnej przerwie, czyli już podczas wrześniowych obrad, Rada Miejska Brzegu procedowała nad projektem uchwały w sprawie nadania wnioskowanej nazwy, i ostatecznie niemal jednogłośnie (19 głosów za, 1 głos wstrzymujący się, nikt nie był przeciw) przyjęto nazwę Rondo Orląt Lwowskich.
Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały przygotowanej przez burmistrza Brzegu:
„Orlęta Lwowskie tak nazwano młodych mieszkańców Lwowa, którzy wobec braku we Lwowie regularnych oddziałów wojska polskiego, ochotniczo walczyli w obronie polskiego Lwowa. Walki o Lwów stanowiły istotny element i wkład w historię odradzającego się po 123 latach niewoli Państwa Polskiego. W walkach udział wzięło 2640 młodych Lwowian, którzy nie przekroczyli 25 roku życia. Obrońców, którzy nie ukończyli 17 roku tycia było 1421, a najmłodszy miał 9 lat. Do walki w obronie miasta stanęły też dzieci ulicy — słynne lwowskie batiary. Orlęta nie tylko walczyły ramię w ramię z dorosłymi. Były doskonałymi łącznikami — przenosiły meldunki, rozkazy, sprawdzały pozycje wroga.
Zważywszy na powyższe nadanie rondu nazwy „Orlęta Lwowskie” będzie podtrzymaniem pamięci o czynie Orląt Lwowskich, z których jeden — nieznany z nazwiska — jest pochowany w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, wzniesionym w hołdzie wszystkim obrońcom Ojczyzny. Będzie również wpisywać się w upowszechnianie dziejów Lwowa i Kresów Południowo — Wschodnich oraz w pielęgnowanie dorobku historycznego tych ziem, jako integralnej części kultury i tradycji Rzeczypospolitej Polskiej.
Nadanie rondu nazwy „Orląt Lwowskich” wpisuje się także w tworzenie w Brzegu Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów, jako odpowiedzi na starania środowisk kresowych o utworzenia placówki o Kresach i Kresowianach”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS