A A+ A++

Decyzję poprzedziła dyskusja. Ta dotyczyła przede wszystkim uzasadnienia wniosku ws. nadania nazwy. Wojciech Nitwinko, radny Lewicy, zwrócił uwagę, że zabrakło mu w niej wyraźnej informacji, że pomysł zrodził się na fali masowych protestów, które dotyczyły zaostrzenia prawa aborcyjnego. – Brakuje mi informacji, że aborcja czy świadome macierzyństwo, to również są prawa kobiet – komentował.

Dorota Kurcz, który stała za petycją, żeby w Sosnowcu powstało “Rondo Praw Kobiet” podkreślała, że rondo ma upamiętnić wszystkie kobiety „z lewej, prawej strony, czy pośrodku”. – Chciałabym, żeby było symbolem – mówiła.

Grażyna Welon, radna PiS-u, żałowała, że propozycja nazwy „Rondo Praw Kobiet” nie padła w 2018 roku – w stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety. – Wtedy byłby to bardzo dobry pomysł. Dziś pomysł ten kojarzy się także z wulgarnymi protestami, profanacją świątyń i symboli religijnych. To były nielegalne, wulgarne zgromadzenia, w których – co najgorsze – brały również udział dzieci – mówiła.

Rondo Praw Kobiet powstanie w Sosnowcu. Radni zgodnie przesądzili

Wiktoria Grelewicz z „Dziewuch Sosnowca”, które wspierały inicjatywę, odpowiedziała Welon, że nie było przepisów, które uniemożliwiałyby organizację protestów. – Nie były więc nielegalne. Rondo ma być symbolem, który łączy wszystkie kobiety. Te, które walczyły o nasze prawa w przeszłości i dzisiaj. Ma przypominać o tym, że raz dane prawa nie są gwarantem, że tak pozostanie. Wydarzenia ostatnich miesięcy są tego najlepszym przykładem. Decyzja radnych pokazuje, że Sosnowiec stoi murem za kobietami. Pokazuje, że miastu zależy na tym, żeby kobiety były wolne we własnym państwie – podkreślała.

Jacek Dudek, radny PiS, przyznał, że uzasadnienie do uchwały było „pozbawione niepotrzebnego bagażu politycznego”. – Prawa kobiet są ważne ponad podziałami politycznymi. Na pewno się z tym zgodzimy. Zobaczymy, jak za kilka, kilkanaście lat spojrzą na nazwę tego ronda nasi następcy… Wydaje mi się jednak, że wszyscy będziemy zawsze doceniać wielką rolę kobiet, a o impulsie, który przyczynił do tego, że będziemy mieć w mieście “Rondo Praw Kobiet”, nikt nie będzie pamiętał – mówił radny.

Ostatecznie dokonano autopoprawki w uzasadnieniu wniosku. Znalazł się w niej zapis o  “prawach światopoglądowych”, który zdaniem prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego odnosi się również do wydarzeń i protestów kobiet, które miały miejsce po zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Ostatecznie uchwałę poparło 23 radnych. Głosu nie oddali Grażyna Welon i Tadeusz Sokołowski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Informacja] ZAWIADOMIENIE – OBWIESZCZENIE o wszczęciu postępowania i wystąpieniu do organów współdziałających w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunko
Następny artykułTrudne zadanie Niedźwiadków – Fotorelacja