Wieloletni dyrektor WSK Mielec Tadeusz Ryczaj nie będzie mieć swojego ronda w Mielcu. Tak zdecydowała wojewoda podkarpacka Ewa Leniart po negatywnej opinii rzeszowskiego IPN w tej sprawie. Urzędnicy powołują się na ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Co przeszkadzało historykom IPN-u?
Przypomnijmy w sierpniu Rada Miasta w Mielcu na wniosek dużej grupy mieszkańców nadała imię Tadeusza Ryczaja rondu, które znajduje się tuż przy głównej bramie strefowej w Mielcu na skrzyżowaniu ulic: Przemysłowej z Wojska Polskiego.
Mieszkańcy zebrali podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą i zgłosili się do Rady Miasta. Argumentowano to wtedy tak, że Ryczaj w czasie swojej kadencji dyrektorskiej przyczynił się do znacznego rozwoju miasta Mielca. Był odpowiedzialny za ogromny mecenat zakładu, który wspierał wiele inicjatyw, a także wybudował wiele budynków użyteczności publicznej, które do tej pory służą mieszkańcom. Był też członkiem PZPR i to jak się okazuje – to jest duży problem, żeby promować tę postać historyczną w Mielcu.
Pomimo, że inicjatywa miała poparcie społeczne to jednak nie została pozytywnie zaakceptowana w urzędniczej machinie administracji rządowej. Uchwała Rady Miasta w sierpniu trafiła na biurko wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Wojewoda w takich przypadkach konsultuje ten temat z IPN. Historycy rzeszowskiego IPN-u wykazali, że Tadeusz Ryczaj prowadził działalność polityczną z ramienia PRPR na poziomie wojewódzkim i krajowym jako poseł co kłóci się z ustawą o zakazie propagowania komunizmu.
– W dniu 16 listopada 2020 r., wojewoda po otrzymaniu w tym samym dniu opinii IPN wyrażonej w sprawie, wszczął postępowanie nadzorcze zmierzające do stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miejskiej w Mielcu Nr XXIV/234/2020 z dnia 27 sierpnia 2020r. w sprawie nadania nazwy rondu zlokalizowanemu w ciągu ulicy Wojska Polskiego na skrzyżowaniu z ulicą Przemysłową w Mielcu – Rondo Tadeusza Ryczaja. Powodem wszczęcia postępowania było naruszenie art. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki( Dz. U. z 2018r., poz. 1103). Stanowisko IPN potwierdziło jednoznacznie naruszenie w/w przepisu z uwagi na wieloletnią działalność polityczną T. Ryczaja w szeregach partii PZPR na szczeblu ogólnokrajowym (poseł na sejm z ramienia PZPR) i wojewódzkim (członek KW PZPR). – pisze Michał Mileńczuk rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS