W powiecie kolskim już po raz kolejny, przy okazji Święta Plonów, kultywowana jest tradycja nagradzania najlepszych rolników z terenu powiatu. Konkurs ,,Rolnik Roku Powiatu Kolskiego 2023” corocznie organizowany jest przez Radę Powiatową WIR w Kole wraz ze Starostwem Powiatowym, a swoje podsumowanie ma właśnie w dniu dożynek, które odbyły się 26 sierpnia br. w Grzegorzewie.
Celem konkursu jest promocja najbardziej przedsiębiorczych i innowacyjnych rolników powiatu kolskiego, a także podkreślenie roli, jaką rolnictwo odgrywa w gospodarce Powiatu. Konkurs ma również służyć poprawie wizerunku, promowaniu rozwoju nowoczesnego rolnictwa, aktywności społecznej i modelu społeczeństwa obywatelskiego.
Kapituła Konkursu dokonała oceny formalnej i merytorycznej zgłoszonych kandydatur, następnie przeprowadziła wizytację i ocenę gospodarstw.
Do składu Kapituły konkursu należą:
• Michał Wróblewski – Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej (VI kadencji)
• Łukasz Królasik – Radny Powiatu Kolskiego
• Monika Banasiak – Kierownik PT KRUS Koło
• Dominika Bender – Lekarz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kole
• Jolanta Kwiatkowska – Pracownik Starostwa Powiatowego w Kole
Po dokonaniu analizy i podsumowaniu kapituła postanowiła nagrodzić cztery gospodarstwa.
Zwycięzcą konkursu, Rolnikiem Roku, zostało:
Gospodarstwo Państwa Adama i Żanety Ziółkowskich z miejscowości Luboniek, gm. Kłodawa.
Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji zwierzęcej – bydło mleczne. Właściciele gospodarstwa aktywnie pozyskują środki z funduszy europejskich. W 2020 r. skorzystano z programu „Modernizacja Gospodarstwa Rolnego”. Właściciele podejmują także szereg działań usprawniających bezpieczną pracę w gospodarstwie. Gospodarstwo wyróżnia się estetyką obejścia.
Wśród wyróżnionych gospodarstw znalazły się:
– Gospodarstwo Pana Ryszarda Michałowskiego z miejscowości Dziwie, gm. Przedecz.
Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji zwierzęcej oraz roślinnej. W gospodarstwie inwestuje się, powiększając nowoczesny park maszynowy. Podejmowane są także działania na rzecz ochrony środowiska, ograniczając środki chemiczne. Poza pracą w gospodarstwie Pan Ryszard działa dla społeczności lokalnej, m.in. w Ochotniczej Straży Pożarnej.
– Gospodarstwo Państwa Katarzyny i Grzegorza Banasiaków z Tarnówki, gm. Grzegorzew.
Dominującym kierunkiem produkcji w gospodarstwie jest bydło mleczne. Obecnie w gospodarstwie utrzymywane jest 70 szt. krów mlecznych oraz 60 szt. jałowizny. Produkcja mleka w gospodarstwie w 2023 r. wynosi 400 000 litrów. W gospodarstwie skorzystano z programów i dotacji, wybudowano nowoczesną oborę wolnostanowiskową boksową, zakupiono nowe maszyny rolnicze, ułatwiające pracę w gospodarstwie. Przy obsłudze produkcji zwierzęcej stosuje się obowiązujące zasady BHP.
– Gospodarstwo Państwa Zbigniewa i Joanny Skoczylas z Łuczywna, gm. Osiek Mały.
Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Dominującym kierunkiem jest uprawa zbóż. Gospodarstwo współpracuje z firmą „Sokołów”, gdzie odstawia bydło opasowe.
W gospodarstwie wykorzystuje się nowoczesne technologie, nawozy organiczne oraz wykorzystuje się dobrą organizację pracy. Gospodarstwo pozyskało fundusze na budowę płyty obornikowej, zbiorniki na gnojowicę. Korzystano z programu „Modernizacja gospodarstw rolnych. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesne maszyny. W gospodarstwie przestrzega się zasad bezpieczeństwa podczas prac polowych, naprawy maszyn oraz przy karmieniu zwierząt.
Wręczenia nagród dokonali:
• Kapituła Konkursu
• Starosta Kolski Robert Kropidłowski
• Członek Zarządu Powiatu Kolskiego Waldemar Banasiak
• Prezes KHBC – Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego Grzegorz Fiałkowski – fundator nagród
• Wójt Gminy Grzegorzew Bożena Dominiak.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Opracowanie: Magdalena Kołodziejek – WIR
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS