Tegoroczne dożynki gminne zorganizowano w Łankowicach. Święto plonów to ważny dzień dla rolników. Współczesne dożynki, w dzisiejszym kształcie, pojawiły się dopiero w szesnastym stuleciu, ponieważ wtedy zaczęły funkcjonować folwarczno-dworskie gospodarki. Święto dożynkowe poświęcone jest rocznym zbiorom zbóż, to swego rodzaju podziękowanie za obfitość plonów. Uroczystość w Łankowicach połączona została z otwarciem wyremontowanej świetlicy wiejskiej. W dożynkach udział wzięli włodarze gminy i zaproszeni goście, ale przede wszystkim rolnicy.
W sobotę w Łankowicach odbyły się dożynki gminno-parafialne Gminy Kcynia. Korowód z wieńcami na rolniczej przyczepie przemaszerował od krzyża na plac przed świetlicą wiejską, gdzie odprawiona została msza święta. Mszę poprowadził ks. kan. Michał Kostecki z parafii p.w. WNMP w Kcyni, który poświęcił wieńce dożynkowe z różnych sołectw.
Następnie odbyła się część oficjalna dożynek. W imieniu Burmistrza Kcyni Mateusza Stachowiaka, dyrektor Centrum Kultury Ilony Kurdelskiej, Przewodniczącego rady Miejskiej w Kcyni Zbigniewa Witczaka, sołtys i rady sołeckiej wsi Łankowice, przybyłych gości witała Renata Gaj – Kowalska. W gminnych dożynkach udział wzięli Wicewojewoda Kujawsko – Pomorski Piotr Hemmerling, Starosta Nakielski Krzysztof Błoński, Zastępca Burmistrza Kcyni Adam Kontowicz, sekretarz Rafał Heftowicz, radni powiatowi i gminni, sołtysi, mieszkańcy sołectwa oraz goście.
– Wieńce uplecione z tegorocznych zbóż zostały złożone przez sołectwa Nowa Wieś Notecka, Gromadno, Rozpętek, Turzyn , Łankowice, Studzienki, Dziewierzewo, Górki Zagajne. Są przepiękne i będą przedmiotem oceny jury w dalszej części uroczystości – mówiła Gaj – Kowalska – Teraz kilka słów o innym, ważnym elemencie dożynkowego święta, a mianowicie o chlebie. W naszym kraju chleb to szczególny symbol urodzaju, dostatku i szacunku oraz oddania. To nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem. Chleb z tegorocznych plonów przekażą na ręce Pana Burmistrza Starostowie Dożynek – Karolina Czechowska i Tomasz Dudziak.
Starostowie dożynek
Pani Karolina jest z wykształcenia inżynierem rolnikiem, technikiem weterynarii. Jest mamą dwóch synów Nikodema lat 14 i Aleksandra lat 8. Wraz z mężem Łukaszem i teściami od 2008 roku prowadzą gospodarstwo rolne we wsi Karmelita o powierzchni 120 ha. Głównym kierunkiem prowadzenia gospodarstwa jest produkcja roślinna oraz chów bydła mięsnego. W wolnych chwilach wraz z całą rodziną pani Karolina uwielbia podróżować po górach, ale kochają również spacery brzegiem morza. Jak sama mówi „My po prostu kochamy życie i czerpać z niego na maxa”.
Pan Tomasz wraz z żoną Agnieszką prowadzą 12 ha gospodarstwo rolne we wsi Łankowice. Gospodarstwo przejęli po rodzicach. Specjalizują się w produkcji zbóż oraz hodowli trzody chlewnej. Pan Tomasz, podobnie jak pani Karolina, w wolnych chwilach uwielbia podróżować nad morze lub w góry.
Wzorem staropolskiej tradycji, Starostowie dożynek przekazali chleb Burmistrzowi Kcyni Mateuszowi Stachowiakowi, który wraz z gośćmi częstował nim uczestników wydarzenia.
Przemówienia gości
Jako pierwszy głos zabrał gospodarz dzisiejszego święta burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak.
– Dożynki inaczej Święto plonów to w naszej tradycji bardzo ważne wydarzenie. Gmina Kcynia ma typowo rolniczy charakter, nic więc dziwnego, że przywiązanie do tradycji, obrzędów związanych z dożynkami jest silnie zakorzenione. Ten wyjątkowy w kalendarzu każdego rolnika czas, kiedy zebrane zostały wszystkie plony, wymaga odpowiedniego podsumowania i podziękowania, które dzieje się właśnie w formie dożynek – mówił Burmistrz – Sam jestem rolnikiem, wiem co znaczy praca na roli i jak ciężka ona bywa, wymaga nie tylko fachowej wiedzy, ale także umiejętnego dostosowywania się do przepisów, nadążania za zmieniającą się rzeczywistością, sprawnego pozyskiwania środków, dzięki którym możemy unowocześniać infrastrukturę i dostosowywać ją do europejskich standardów. (…) Nieodłącznym atrybutem dożynek są wieńce – bardzo dziękuję wszystkim sołectwom z naszej gminy, które wykonały wieńce i dostarczyły je na dzisiejszą uroczystość. Wymagało to ogromnego zaangażowania, wspólnej pracy wielu osób, zdolności i umiejętności, ale przede wszystkim chęci i czasu, którego nam ciągle brakuje. Szanowni Państwo, pozostaje mi życzyć Państwu udanej zabawy! Dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację dzisiejszych uroczystości – Ks. kan. Michałowi Kosteckiemu za Mszę św., Pani Dyrektor i pracownikom Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, pracownikom Urzędu Miejskiego, Pani Sołtys i całej społeczności sołectwa Łankowice.
Ciepłe słowa w kierunku rolników i mieszkańców Łankowic skierował wicewojewoda Piotr Hemmerling.
– Spotykamy się, aby oddać hołd pracy rolnika, aby oddać hołd ziemi, która urodziła ziarno, z którego powstaje chleb, niemalże świętość dla nas, w naszej polskiej kulturze, tradycji – powiedział wicewojewoda – Szanowni Państwo, chleb w naszej polskiej tradycji jest rzeczywiście świętością, dla wielu z nas, ten chleb, obecny codziennie na stole każdego z nas, jest niezwykle cenny. A wielu z nas przed ukrojeniem pierwszej kromki kreśli na nim znak krzyża. Jest to polska tradycja, która mam nadzieję będzie trwała. Święto dożynek to także czas, kiedy dziękujemy ludziom, którzy związani są z produkcja okołorolniczą. Dziękujemy więc rolnikom, ogrodnikom, sadownikom, pszczelarzom. Za to, co wytworzyli siłą własnych rąk, upartością, miłością do ziemi. Wiemy wszyscy doskonale, że nie wszystko zależy od tego w jaki sposób rolnik tę ziemię uprawia. Wiele zależy od warunków pogodowych, od tego jaki mamy materiał do produkcji. To cały splot różnych wydarzeń. Z dumą chcę powiedzieć, że pałuccy rolnicy potrafią z tej ziemi wydobyć to co najlepsze, uzyskać plony, które przynoszą im satysfakcję. (…) Wszystkim, którzy związani są z pracą na roli chciałbym podziękować. Życzyć Wam, abyście przez cały rok zachowywali pogodę ducha, optymizm, który towarzyszy dzisiejszemu świętu. Chce także życzyć społeczności Łankowic, wszelkiej pomyślności, satysfakcji, wielu mile spędzonych chwil tutaj, w tym obiekcie. Z tego co wiem, świętujemy dziś bowiem także zakończenie pewnego etapu inwestycyjnego. Pani sołtys, gratulacje. Wiem, jak długo czekaliście by ten obiekt został wyremontowany i służył Waszej ambitnej społeczności– zakończył.
Głos zabrał także Starosta Nakielski Krzysztof Błoński, który podziękował rolnikom za pielęgnowanie tradycji.
Praca na roli wymaga wielu wyrzeczeń i niesie ze sobą ogromną odpowiedzialność, jest fundamentem naszego życia. Dziękuję za waszą niezłomna postawę i liczę na dalsze wspólne działania na rzecz naszej społeczności. Niech dzisiejsze święto będzie czasem radości, odpoczynku i wspólnego celebrowania sukcesów, które są efektem codziennej, wytrwałej pracy na roli.
W imieniu wszystkich radnych powiatu nakielskiego, Starosta podziękował rolnikom za trud i „ukochanie” ziemi. Życzył zdrowia i zadowolenia z pracy, a organizatorom gratulował wspaniałego przygotowania dzisiejszego święta.
Pani sołtys Joanna Pawlak, podziękowała mieszkańcom, za przeogromną pomoc w zorganizowanie dożynek. Jak podkreśliła, odremontowana sala, która wymagała ogromnych nakładów finansowych, będzie cieszyła wszystkich i spowoduje, że włożone w nią pieniądze będą wracały.
Uroczyste otwarcie świetlicy
Tegoroczne dożynki nie przez przypadek odbywały się w Łankowicach. Były bowiem również okazją do uroczystego otwarcia wyremontowanej niedawno świetlicy wiejskiej.
Wstęgę w asyście dzieci z Dziecięcego Zespołu Pałuki przecinali Wicewojewoda, Burmistrz Kcyni, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni i sołtys Łankowic.
Przypomnijmy – 14 lipca ubiegłego roku, śp. burmistrz Kcyni Marek Szaruga wraz ze skarbnik gminy Edytą Szczurek podpisali w Toruniu umowę na realizację zadania inwestycyjnego pn. Modernizacja świetlicy wiejskiej w Łankowicach, na które gmina Kcynia pozyskała środki unijne w ramach PROW. Kwota dofinansowania wyniosła 202.992,00 zł.
W ramach inwestycji wykonano: prace wstępne związane z zabezpieczeniem placu budowy i organizacją ruchu w obrębie prac, wyburzono ścianki działowe istniejących sanitariatów oraz ścianki przy spiżarni, poszerzano otwory na drzwi, wymurowano nowe ścianki toalet oraz w kuchni, wykonano instalację sanitarną w zakresie wynikającym ze zmian projektowych oraz nową instalację elektryczną, wykonano instalację C.O., docieplone zostały zewnętrzne ściany budynku oraz wykonano elewację, wykonano pochylnię dla osób niepełnosprawnych. Poza tym wymieniono gres w sali głównej i korytarzu oraz częściowo nastąpiła wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.
Inwestycję gminną realizowała firma FEMINA Agnieszka Nowak z Nowej Wsi Wielkiej. Koszt realizacji robót budowlanych wyniósł ogółem 451.457,39 złotych.
Wydarzenia towarzyszące
Podczas święta nie mogło zabraknąć występów Zespołu Regionalnego Pałuki wraz z sekcją dziecięcą, która wzbudziła zachwyt zgromadzonej publiczności oraz Orkiestry Dętej przy OSP w Kcyni. Tegorocznym Dożynkom towarzyszyły również bezpłatne badania, które prowadziło Stowarzyszenie Flandria. Sprawdzić można było poziom cukru i kwasu moczowego w krwi. Na najmłodszych czekały dmuchańce, a na starszych wieczorna zabawa z zespołem BENSON, która trwała do późnych godzin nocnych. Stoiska gastronomiczne przygotowało m.in. KGW Pokolenia ze Studzienek.
Rozstrzygnięto także ogłoszony wcześniej konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Decyzją jury w składzie Helena Kozdemba wieloletni pracownik ODR Minikowo, Wiesława Gruchała, kustosz ds. etnologii wągrowieckiego Muzeum Regionalnego, pierwsze miejsce otrzymało sołectwo Turzyn, miejsce drugie Dziewierzewo, trzecie Studzienki, czwarte Gromadno.
Kryteria oceny obejmowały – naturalne materiały wykorzystane do wykonania wieńca (kłosy zbóż, ziarna, słoma, warzywa, owoce, kwiaty naturalne żywe lub suche, kwiaty z bibuły – bez sztucznych kwiatów, wstążki itp.), wygląd zewnętrzny (technika, estetyczne wykonanie, kształt, materiał, kompozycja, dobór barw itp.), zgodność z wymiarami, wzorowanie się na tradycjach ludowych.
Tradycja dożynkowa
Dożynki to najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej plonami.
Święto plonów w Polsce ma bardzo długą i bogatą tradycję. Ewoluowało z dawnych słowiańskich tradycji do dzisiejszych, chrześcijańskich ceremonii. Obchody tego dnia różnią się od siebie w różnych częściach kraju, ale wszystkie bez względu na przebieg, niosą te samo przesłanie – tegoroczne zbiory zostały zakończone.
Ważnym elementem obchodów dożynkowych od dawna był i jest dożynkowy wieniec. Jest on zgodnie z tradycją wyplatany z ostatnich łanów zboża, które zostawiono na polu. W wieniec wplata się owoce, kwiaty i inne przedmioty. W dawnej Polsce bywało również, że wewnątrz takiego wieńca trzymano domowe ptactwo lub drobne zwierzęta.
Zgodnie ze staropolską tradycją, wieniec taki niesiony był przez pola aż do dworu właściciela ziemskiego, który przyjmował go, a w zamian obdarowywał chłopów kołaczem i solą. Po ceremonii przejęcia wieńca rozpoczynała się biesiada, w której brali udział wszyscy pracownicy i ich rodziny.
Z czasem chłopi, zwłaszcza ci zamożniejsi, zaczęli obchodzić święto plonów we własnym gronie, pomijając ziemian. Była to swoista manifestacja odrębności chłopskiej i pokaz dumy z bycia rolnikiem. Już w czasach powojennych, kiedy terytorium kraju zmieniło strukturę, zaczęto organizować znane nam dzisiaj dożynki gminne, powiatowe, czy parafialne.
Ewa Hałas (zdjęcia Ewa Hałas)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS