Tysiące rolników złożyło wnioski o dopłaty do nawozów – najwięcej na Mazowszu, Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce – poinformowała w środę Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się dopłaty do sprzedanych zbóż – tu złozono ponad 98,5 tys. wniosków. Kto jeszcze nie zdążył złożyć wniosku musi się spieszyć, bo czasu jest coraz mniej.
Nabór wniosków o przyznanie dofinansowania do nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) miał początkowo zakończyć się 14 lipca br., jednak decyzją ministra rolnictwa Roberta Telusa został przedłużony do 31 lipca br. Wydłużony ma być również okres, w którym rolnicy dokonali zakupów – wsparciem mają zostać objęte transakcje zrealizowane między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r. Jak podkreśliła ARiMR, zmiany ogłoszone przez ministra rolnictwa wymagają jeszcze zgody Komisji Europejskiej.
Agencja poinformowała, że do tej pory wpłynęło ponad 260 tys. wniosków od rolników, najwięcej na Mazowszu, Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce. Wnioski mogą być dostarczane bezpośrednio do placówek, przekazywane za pośrednictwem platformy ePUAP bądź usługi mObywatel (na stronie gov.pl) i wysyłane rejestrowaną przesyłką pocztową. Czas na złożenie dokumentów mija 31 lipca br., natomiast w przypadku platformy ePUAP, mObywatel i rejestrowanej przesyłki pocztowej pod uwagę będzie brany dzień nadania dokumentów.
O wsparcie może się starać producent rolny będący mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwem, któremu zagraża utrata płynności finansowej z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Od takiego rolnika wymaga się również złożenia wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. oraz posiadania numeru identyfikacyjnego nadanego w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Pomoc jest przeznaczona na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, dokonanych między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r. (dotąd datą graniczną był 31 marca 2023 r.). Podmiot sprzedający powinien prowadzić działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów, a rolnik musi dołączyć do wniosku kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające transakcję.
ARiMR: rolnicy złożyli ponad 98,5 tys. wniosków o pomoc zbożową
Do 31 lipca trwa nabór wniosków od producentów pszenicy lub gryki, którzy sprzedali ziarno po 14 kwietnia 2023 r.
Agencja przypomniała, że – zgodnie z zapowiedzią ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa – zostanie wydłużony termin, w którym trzeba sprzedać zboże. Pierwotnie był to 30 czerwca, po zmianie będzie to 15 lipca 2023 r. Ta zmiana wymaga zgody Komisji Europejskiej – podkreśliła ARiMR.
Poinformowała, że dotychczas wnioski złożyło ponad 98,5 tys. rolników; najwięcej z nich prowadzi gospodarstwa na Lubelszczyźnie. Dokumenty należy składać w biurach powiatowych ARiMR, przez platformę ePUAP, za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl bądź rejestrowaną przesyłką pocztową.
O pomoc mogą się ubiegać producenci pszenicy lub gryki, którzy złożyli w 2022 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie i wykazali uprawy (maksymalnie 300 ha) tych roślin, a ziarno sprzedali w okresie od 15 kwietnia do 15 lipca 2023 r. Nabywcą musi być podmiot uprawniony do skupu i przetwarzania zboża lub obrotu nim, a także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Transakcja musi zostać potwierdzona fakturą VAT, jej duplikatem lub fakturą VAT RR.
Wysokość wsparcia jest zróżnicowana. W przypadku pszenicy istotny jest termin sprzedaży zboża, a jeśli chodzi o grykę, pod uwagę bierze się również województwo, w którym położone jest gospodarstwo ubiegającego się o wsparcie. Stawki dofinansowania to: 2 200 zł/ha pszenicy – w przypadku jej sprzedaży między 15 kwietnia a 14 maja 2023 r.; 3 025 zł/ha pszenicy – w przypadku jej sprzedaży między 15 maja a 15 lipca 2023 r.; 875 zł/ha gryki – w przypadku upraw położonych w województwach lubelskim i podkarpackim; 805 zł/ha gryki – w przypadku upraw położonych w województwach małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim; 700 zł/ha – w przypadku upraw położonych w pozostałych województwach.
Pomoc nie może przekroczyć: iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy lub gryki, do której producent rolny otrzymał dopłaty bezpośrednie za 2022 r. (jednak nie więcej niż 300 ha); przy czym powierzchnia ta będzie pomniejszona o tę, do której rolnik otrzymał wsparcie w ramach wcześniejszego naboru wniosków, który zakończył się 30 czerwca; iloczynu stawki pomocy oraz powierzchni upraw – powierzchnię tę oblicza się jako iloraz liczby ton pszenicy lub gryki wynikającej z załączonych faktur i współczynnika 5,5 (w przypadku pszenicy) lub 1,6 (w przypadku gryki).
ARiMR przypomniała, że jeśli o pomoc ubiegają się rolne spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie rolników, należy pamiętać o wymogu przejścia przez nie w okresie trzech lat poprzedzających złożenie wniosku o wsparcie specjalnego badania, o którym mówi Prawo spółdzielcze. W przypadku tych organizacji limit dofinansowania obliczany jest jako iloczyn liczby jej członków i 300 ha.
Na wsparcie przewidziano 2 mld zł. Jeżeli okaże się, że pula środków nie będzie wystarczająca, zostanie ona zwiększona, tak aby wszyscy, którzy spełniają warunki do otrzymania pomocy, uzyskali ją – wskazała Agencja.(PAP)
kmz/ pad/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS