A A+ A++

Tego typu rolety sprawdzą się zarówno w minimalistycznych, jak i klasycznych wnętrzach i stworzą niepowtarzalną atmosferę w pomieszczeniu. Ich budowa znacznie różni się od standardowych modeli.

Po pociągnięciu za linkę w zwykłej rolecie materiał zwija się w rulon, w roletach rzymskich składa się w poziome fałdy, tworząc przy tym ciekawy efekt dekoracyjny. W zależności od upodobań możesz zdecydować się na rozmaite materiały różniące się od siebie grubością czy fakturą.

Zamiast firany i zasłony

Rolety rzymskie najlepiej sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy centymetr. Możesz przymocować je bezpośrednio do ramy okiennej, nie potrzebujesz specjalnego karnisza. Dodatkowo roleta sięgająca jedynie do końca okna pozwoli ci wyeksponować parapet, czyniąc z niego dodatkową półkę na różnego rodzaju bibeloty.

Pamiętaj, że roleta rzymska najlepiej wygląda gdy przykrywa całą wnękę okienną. Dlatego w przeciwieństwie do tradycyjnych rolet dzień-noc mocuje się ją do ściany, a nie ramy. W takim wypadku, jeśli chcesz otworzyć okno, musisz podnieść ją całkowicie do góry. Należy o tym pamiętać przy wybieraniu rozmiaru rolety oraz planowaniu miejsca, w którym ma zostać zawieszona.

Roleta rzymska, w zależności od materiału, którego użyto przy produkcji, może pełnić różne funkcje. Jeśli potrzebujesz czegoś, co skutecznie osłoni pokój przed światłem, najlepszym rozwiązaniem będą grube, zwarte tkaniny. Jeśli natomiast szukasz materiału, który po prostu zastąpi firankę, lepiej wybrać cieńsze, bardziej przezroczyste płachty, tak zwane rolety firanowe. Zwykle w produkcji rolet używa się głównie poliestru, bawełny lub lnu.

Materiał, z którego wykonano rolety rzymskie, można bez problemu prać tak jak zasłony i firanki. Niestety nie można tego powiedzieć o innych rodzajach rolet. Rolety dzień-noc są pod tym względem o wiele delikatniejsze. Wystarczy odpiąć materiał i włożyć go do pralki. Pamiętaj, by dostosować tryb prania do rodzaju tkaniny. W ten sposób nie ryzykujesz, że po kilku takich zabiegach materiał się rozciągnie. Po namoczeniu tkanina wyschnie wisząc na swoim miejscu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrojanowska, Zelnik… dziś koncert
Następny artykułNBA. Thunder po raz pierwszy w sezonie pokonał Lakers