Rok temu, 1 maja 2020 roku zmarł Edward Brzostowski. Pięć miesięcy wcześniej, pierwszego stycznia 2020 roku, obchodził swoje 85 urodziny. Był twórcą Igloopolu oraz burmistrzem Dębicy. Został pochowany w swoim ukochanym Straszęcinie.
Edward Brzostowski był synem Franciszka i Weroniki. Urodził się w poddębickim Straszęcinie i ta miejscowość przeżywała najlepsze lata swojego rozwoju w okresie świetności Igloopolu.
Edward Brzostowski jako 16-latek rozpoczął pracę zawodową w Stoczni Gdańskiej, i jak wspominał, musiał zmienić swoją datę urodzenia dodając sobie rok życia, aby dostać się tam do pracy. W 1954 roku wrócił do Dębicy i tu pracując na różnych stanowiskach w 1969 roku doszedł do stanowiska dyrektora Kombinatu Rolniczo-Przemysłowego Igloopol (do 1978 nosił on nazwę Przedsiębiorstwo Przemysłu Chłodniczego w Dębicy). W 1968 ukończył studia na Wydziale Produkcji i Obrotu Towarowego Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie.
W 1978 należał do współtwórców, a następnie był wieloletnim prezesem LKS Igloopol Dębica (na początku lat 90. piłkarze tego klubu grali w I lidze – najwyższym ówczesnym poziomie ligowym). W kwietniu 1985 został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, zrezygnował z tej funkcji w październiku 1986.
Kombinat Rolno – Przemysłowy Igloopol był sztandarowym osiągnięciem Edwarda Brzostowskiego. Za czasów jego świetności pracowało tam blisko 40 tysięcy ludzi. Dębica i Straszęcin w latach 80-tych ubiegłego wieku przeżywały najbardziej dynamiczny rozwój w swojej historii. Wybudowano wówczas całe osiedle tzw. Zatorze, a w Straszęcinie powstało szereg zakładów, które dziś w większości już nie istnieją.
W KRP Igloopl produkowano artykuły spożywcze – kiełbasy, szynki, mrożonki i napoje oraz samochody chłodnie oraz elementy usterzenia samolotów. Po roku 1989 Kombinat zaczął upadać i dzielić się na mniejsze firmy, część z nich istnieje do dziś. W 2002 roku został wybrany na burmistrza Dębicy i rządził przez cztery lata. Za jego czasów przeniesiono siedzibę Urzędu Miasta do nowo wybudowanego Ratusza. Obiekt powstał na terenie zlikwidowanej jednostki wojskowej, którą Brzostowski razem z poligonem odkupił od Agencji Mienia Wojskowego. Po latach okazało się, że była to jedna z najlepszych decyzji dla Dębicy.
Źródło: Wikipedia, infromacje własne.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS