A A+ A++

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Inauguracja roku szkolnego w ZSP przy ul. Cynamonowej

We wrocławskich szkołach i przedszkolach nowy rok szkolny 2024/2025 rozpoczyna ok. 95 600 dzieci:

  • ok. 14 600 dzieci  rozpoczyna rok szkolny w przedszkolach,
  • ok. 49 500 dzieci  rozpoczyna rok szkolny w szkołach podstawowych,
  • ok. 31 500 dzieci  rozpoczyna rok szkolnych w szkołach ponadpodstawowych.

Uroczysta inauguracja (2 września) odbyła się w nowo wybudowanej placówce – w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 26 przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej.

Jako dyrektor odczuwam radość, dumę, ale także i wielką odpowiedzialność. To ogromny zaszczyt dla mnie, że mogę jako pierwszy tę szkołę właśnie otworzyć. Drodzy uczniowie, witam Was serdecznie w kolejnym etapie podróży edukacyjnej. Niektórzy z Was stawiają dzisiaj pierwsze kroki w edukacji – w klasach pierwszych, inni będą kontynuować naukę. Niektórzy przenieśli się tutaj z innych szkół, żeby być właśnie w tej szkole.

Paweł Minorowicz, dyrektor ZSP nr 26 przy ul. Cynamonowej we Wrocławiu

Razem możemy stworzyć miejsce, gdzie każdy z Was będzie miał okazję wzrastać, rozwijać się, ale także odkrywać siebie. To dla Was, moi drodzy, jest szkoła. Dla indywidualistów. Nie chcemy układać nikogo w szablony – bądźcie sobą, miejcie swoje pasje i odkrywajcie talenty. Pamiętajcie, że dla nas – dyrekcji, nauczycieli – każdy z Was jest wyjątkowy i ma coś do zaoferowania światu  mówił dyrektor.

Do wczoraj był to tylko budynek, a dziś to miejsce spotkań i pracy wspaniałych ludzi. To nowoczesna i super wyposażona szkoła, która daje szansę rozwoju oraz przygotowania do dalszego funkcjonowania w dzisiejszym, niełatwym świecie. To tutaj – drodzy uczniowie, kształtować się będą Wasze charaktery, poznacie nowych kolegów i przyjaciół. Jako nauczyciele dziękujemy za tak wspaniały budynek, będziemy realizować tu nasze plany i marzenia. Jesteśmy dumni, że otwieramy nowy rozdział w naszej szkole. To czas, aby tworzyć piękne wspomnienia, budować atmosferę i tchnąć ducha w to miejsce.

Izabela Pilarska, wicedyrektor ZSP nr 26 przy ul. Cynamonowej we Wrocławiu

To piękna, najnowocześniejsza placówka we Wrocławiu i wspaniały zespół pedagogiczny. Mam nadzieję, że nasi uczniowie będą się tutaj dobrze czuli, że zbudują fajne, przyjacielskie relacje. I że zostaną wyposażeni w wiedzę, która pozwoli im w życiu dobrze sobie radzić, tego im z całego serca życzę.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Galeria zdjęć

Więcej zdjęć zobaczycie w naszej galerii!

Jakie są pierwsze wrażenia uczniów? Co najbardziej podoba im się w nowej szkole? Zobaczcie, co nam powiedzieli!

Nowy ZSP na Maślicach w ramach współpracy z inwestorem zewnętrznym

W poniedziałek (2 września) otwarto również Przyjazny Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Białostockiej na Maślicach. To pierwszy we Wrocławiu ZSP budowany od podstaw przez inwestora prywatnego w ścisłej współpracy z miastem. Odciąży on znajdujący się niedaleko Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12 przy ul. Suwalskiej.

W pierwszym roku szkolnym przyjmie ok. 450 uczniów w szkole i 325 w przedszkolu (docelowo ok. 1000 uczniów i przedszkolaków). Zobaczcie zdjęcia z rozpoczęcia roku szkolnego!

Galeria zdjęć

Więcej zdjęć zobaczycie w naszej galerii!

Trzy nowe placówki we Wrocławiu 

Z początkiem września we Wrocławiu uruchomione zostały 3 nowe publiczne placówki oświatowe:

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 26 przy ul. Cynamonowej dla 1200 uczniów i przedszkolaków – docelowo dla 1200 uczniów i przedszkolaków (ok. 87 mln złotych),
  • Przyjazny Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Białostockiej – docelowo dla 1000 uczniów i przedszkolaków (inwestor prywatny),
  • Przedszkole przy ul. Rajskiej dla 200 dzieci oraz żłobek dla 80 maluchów (inwestor prywatny).

Budowany jest również Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Zwycięskiej – gotowy będzie w 2026 roku. Rozbudowujemy też szkoły tam, gdzie powiększa się przestrzeń mieszkaniowa. Przymusiliśmy deweloperów – by jeśli budują w okolicy dużą powierzchnię mieszkaniową rozbudowywali też okoliczne szkoły. I tak będzie w trzech przypadkach: będziemy również rozbudowywać wrocławskie placówki, m.in. SP 9 na Tarnogaju (ul. Nyska), SP 8 na Kowalach (ul. Kowalska), czy SZP 7 na Pilczycach (ul. Lotnicza).

Monika Dubec z Wydziału Komunikacji UM Wrocławia

Poza tym budowane są jeszcze przedszkola:

  • przy ul. Lekcyjnej/Bagatela oraz pl. Piłsudskiego (w budynku po Centrum Kultury Agora), oba przedszkola publiczne budowane przez inwestora zewnętrznego.
Zobacz również

Sale sensoryczne we wrocławskich placówkach od września

Nowoczesna edukacja to nie tylko mury. To przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa, opieki oraz potrzeb edukacyjnych – także dzieciom ze specjalnymi potrzebami, których jest coraz więcej. Dlatego przy wsparciu UNICEFU miasto buduje we wrocławskich szkołach aż:

  • 35 gabinetów integracji sensorycznej (25 nowych i 10 doposażonych) w 32 placówkach (w trzech placówkach są dwie sale).

Gabinety integracji sensorycznej są dla dzieci ze specjalnymi potrzebami (zdiagnozowany m.in.: autyzm, ADHD, dzieci nadpobudliwe, w tym zespół Aspergera oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi).

Powstają one gównie we wrocławskich przedszkolach integracyjnych, zespołach szkolono-przedszkolnych, do których uczęszcza najwięcej dzieci z orzeczeniami. Takie sale są także we wszystkich (5) wrocławskich poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Koszt: ponad 1,7 mln złotych, w większości sfinansowane z UNICEF-u (1,4 mln).

Zobacz również

Ukraińscy uczniowie we Wrocławiu

W roku szkolnym 2023/2024 do wrocławskich szkół i przedszkoli uczęszczało łącznie 12068 uczniów obcokrajowców (w tym ok. 10 tys. z Ukrainy – parę miesięcy po wybuchu wojny było ok. 12 tys.). Oto dane z tego roku – pod koniec września będą najnowsze:

  • w przedszkolach: 1733 dzieci obcokrajowców (w tym 1403 z Ukrainy),
  • w szkołach podstawowych: 8116 uczniów (w tym 6608 z Ukrainy),
  • w szkołach ponadpodstawowych i specjalnych: 2219 uczniów (w tym 1917 z Ukrainy).

Wakaty we wrocławskich placówkach

Od kilku lat w Polsce, jak i we Wrocławiu brakuje nauczycieli.

To dla samorządu ogromne wyzwanie, z którym bez pomocy systemowej trudno sobie poradzić. Tym bardziej dziękuję nauczycielom Wrocławia za branie nadgodzin i chęć pracy w więcej niż jednej placówce. Dziękuję też dyrektorom za umiejętnie ułożenie grafików nauczycieli by mogli pracować w kilku placówkach. Dzięki temu – mimo iż we wrocławskich szkołach i przedszkolach wolnych jest około tysiąc etatów, udaje się spiąć ten system. Dziękuję także emerytowanym nauczycielom oraz studentom, którzy za zgodą kuratorium powracają do szkół lub swoja pracę zaczynają jeszcze kończąc studia.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia


Zobacz również

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРядовой состав ВСУ узнал о Курской операции менее чем за сутки до старта – ДШВ
Następny artykułDyrektorskie tasowanie w gminach. Decyzje personalne w oświacie zapadły