A A+ A++

Połączenie Instytutów ma zaowocować większymi możliwościami efektywnego wykorzystania kompetencji naukowców i specjalistów w rozwoju technologii wytwarzania. Kierownictwo liczy również na podwyższenie przewagi konkurencyjnej na rynku usług badawczych. „Poprzez integrację zespołów powstanie możliwość tworzenia nowych obszarów badawczych” – podkreślono w okolicznościowym komunikacie. Zgodnie z jego dalszą treścią, konsolidacja ma też pozwolić na prowadzenie projektów interdyscyplinarnych o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki.

Fuzja obu ośrodków, które przynależały już wcześniej do Sieci Badawczej Łukasiewicz, stanowi niejako zwieńczenie i podsumowanie pierwszego roku istnienia organizacji. „Po roku działalności ŁUKASIEWICZA mamy za sobą trzy niezbędne konsolidacje” – podsumował ten etap działalności Sieci prezes Piotr Dardziński. „Tylko silne Instytuty są w stanie podejmować wyzwania zmieniającego się świata i zmieniającej się gospodarki – jako Łukasiewicz jesteśmy tą częścią nauki, która pracuje dla biznesu, odpowiada na jego potrzeby i wspiera rozwój” – tłumaczy.

Jestem przekonany, że ŁUKASIEWICZ–Krakowski Instytut Technologiczny bazujący na doskonałej kadrze naukowej i unikalnych kompetencjach będzie stanowił ważne aktywo całej sieci, a jego powstanie wpłynie na rozwój całego krakowskiego potencjału naukowego, a tym samym przyczyni się do wzmocnienia oferty dla polskich przedsiębiorstw.

Kierownictwo Sieci liczy m.in., że utworzenie Krakowskiego Instytutu Technologicznego będzie mieć pozytywny wpływ na rynek pracy – zwiększając zarówno możliwości zatrudnienia, jak i odbycia staży naukowych. W KIT zatrudnionych jest obecnie 205 pracowników, w tym pracownicy pionu badawczego, inżynierowie oraz pracownicy pionu wsparcia. Siedziba połączonego Instytutu będzie działać przy ul. Zakopiańskiej 73, gdzie istniał dotychczas Instytut Odlewnictwa.

Łukasiewicz-Krakowski Instytut Technologiczny dysponuje już specjalistyczną aparaturą do prowadzenia badań w skali laboratoryjnej, jak i w skali półprzemysłowej. W strukturze Instytutu funkcjonują cztery Centra: Centrum Technologii Odlewania, Centrum Zaawansowanych Technologii Wytwarzania, Centrum Obróbki Materiałów oraz Centrum Badań Materiałowych, w których skupiony jest kluczowy zespół pionu badawczego, odpowiadający za generowanie innowacyjnych rozwiązań dla polskiej gospodarki.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, ŁUKASIEWICZ-Krakowski Instytut Technologiczny będzie prowadził interdyscyplinarne badania obejmujące zarówno klasyczne, jak i nowoczesne technologie wytwarzania i obróbki materiałów. Instytut będzie rozwijał technologie druku 3D na bazie metali, tworzyw sztucznych oraz ceramiki, a także wytwarzał materiały oraz narzędzia dla przemysłu zaawansowanych technologii – w tym przemysłu kosmicznego.

Wśród innych obszarów badawczych Instytutu wymienić należy projektowanie i wytwarzanie materiałów na potrzeby elektromobilności (w tym ogniw paliwowych), wytwarzanie i obróbka materiałów kompozytowych oraz nanokompozytowych dla zastosowań specjalnych czy rozwój w zakresie robotyzacji i automatyzacji procesów zgodnych z założeniami przemysłu 4.0.

Grupę docelowych odbiorców rozwiązań opracowywanych w Instytucie stanowią przedstawicie różnych działów przemysłu: odlewniczego, narzędziowego, lotniczego, medycznego, energetycznego oraz wielu innych. Oprócz projektów badawczych, Instytut oferuje usługi komercyjne realizowane w głównej mierze w Centrum Laboratoriów Badawczych (w tym Laboratoriach Akredytowanych), a także Biurze Certyfikacji i Normalizacji. W Instytucie funkcjonuje również Dział produkcji skupiający się na projektowaniu i wytwarzaniu linii produkcyjnych dla przemysłu opakowaniowego.

Łukasiewicz to pierwsza w Polsce i trzecia pod względem wielkości w Europie zintegrowana sieć instytutów badawczych, dysponująca zapleczem technicznym, merytorycznym i organizacyjnym do prowadzenia pełnoskalowej działalności naukowej oraz wdrożeniowej. Struktura łączy potencjał wielu ośrodków badawczo-rozwojowych z całej Polski w prowadzeniu wspólnych, skoordynowanych inicjatyw technologicznych. Na starcie jej działalności 1 kwietnia 2019 roku włączono do niej 38 instytutów badawczych, z których większość podlegała ówczesnemu Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii.

Nadrzędnym celem Sieci Łukasiewicz jest prowadzenie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych istotnych z punktu widzenia polskiej gospodarki i strategii rozwoju państwa. Zgodnie z przyjętą doktryną działania, Sieć ma dostarczać odpowiedzi na bieżące wyzwania społeczno-gospodarcze – szczególnie w obszarach Zrównoważonej Gospodarki i Energii, Inteligentnej Mobilności, Zdrowia oraz Transformacji Cyfrowej. Swojej misji Sieć Badawcza Łukasiewicz upatruje w koordynowaniu działań nastawionych na proponowanie innowacyjnych rozwiązań dla rozwoju polskiej gospodarki.

Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrów: Wypadek na S8 w Bralinie. Utrudnienia w ruchu!
Następny artykułBiała Piska – kolejne zachorowanie na koronawirusa