A A+ A++

Według zapisów w dokumentach Unii, datą graniczą na wykorzystanie rosyjskiego surowca we Wspólnocie jest rok 2046. Do tego czasu kraje członkowskie zrezygnują z importu gazu ziemnego z Rosji a zastąpi go wodór i OZE.

„Najpóźniej za 25 lat przestaniemy eksportować rosyjski gaz. I Ukraina powinna się na to przygotować. Podobnie jak w innych krajach, powinieneś wiedzieć, co zrobić, gdy tak się stanie” – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas swojej ostatniej wizyty na Ukrainie.

Jej zdaniem konieczne jest rozwijanie alternatywnych źródeł energii. „Rok temu Unia zaproponowała strategię powszechnego wykorzystania zielonego wodoru pozyskiwanego z odnawialnych źródeł energii (OZE). Na to przeznaczane są duże pieniądze: do 2025 roku planujemy zainwestować w projekt od 180 do 470 mld euro – pisze agencja.

I choć początkowo OZE wspierały tylko grupy ekologów, to stopniowo odnawialne źródła energii zajęły zauważalne miejsce w europejskiej energetyce. Dziś w stronę zielonej energii pchają też Unię wyczerpujące się własne surowce energetyczne. Bruksela nawiązuje aktywne kontakty z krajami, gdzie wydobywane są minerały przyszłości – metale ziem rzadkich, lit, kobalt.

Potencjalnym dostawcą jest też Ukraina, gdzie złoża takie są eksploatowane od czasów sowieckich, a negocjacje z Brukselą trwają od jesieni 2020 roku. W lutym Unia Europejska postanowiła przeznaczyć dodatkowe 800 tys. euro, na tym dostawy surowców krytycznie ważnych w programie pomocy dla Ukrainy. Głównym argumentem dla Zachodu jest walka z globalnym ociepleniem. Od 2030 roku Bruksela zamierza wprowadzić podatek od śladu węglowego. Będzie on nałożony na wszystkie towary, których produkcja i dostawa wiążą się z emisją dwutlenku węgla.

Najwięcej straci na tym Rosja – główny dostawca kopalin na unijny rynek. W ciągu dekady będzie to około 34 mld euro. Dlatego rosyjskie ministerstwo gospodarki ogłosiło nowy projekt strategii niskoemisyjnej, która ma do 2050 roku ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 25 proc..

„Początkowo ten rodzaj wytwarzania energii elektrycznej nie mógł konkurować ze spalaniem gazu i węgla. Ale pojawiły się nowe technologie. W ciągu pięćdziesięciu lat prąd z panelu słonecznego potaniał kilkaset razy i dorównał tradycyjnym źródłom energii” – zauważa Witalij Kazakow dyrektor programu Ekonomia Energii w Rosyjskiej Szkole Ekonomicznej, cytowany przez RIA Nowosti.

Unijny przyjaciele Rosji już troszczą się, by Moskwa nie straciła na energetycznej metamorfozie Wspólnoty.

– Rosja i Niemcy muszą stworzyć unię wodorową, łącząc swoje wysiłki w zakresie rozwoju projektów w dziedzinie energetyki wodorowej – powiedział Rainer Seele – były szef austriackiego OMV – partnera Gazpromu w projekcie Nord Stream 2, w wywiadzie dla gazety Wedomosti.

„Wydaje mi się, że w krótkiej i średniej perspektywie skupimy się na tak zwanym niebieskim wodorze… Europa potrzebuje wodoru. Teraz przygotowujemy na to rynek i inwestujemy we wspólną infrastrukturę, która zapewni niezbędne ilości gazu do produkcji i ma … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTomasz Knapik nie żyje. Słynny lektor miał 77 lat
Następny artykułBelinda Bencic – Iga Światek w 1/8 finału US Open. Relacja na żywo