Współpraca Polska-Uzbekistan: tekstylia i edukacja
Jeszcze przed złożeniem w Belwederze listów uwierzytelniających nowy ambasador uczestniczył w organizowanych w Taszkencie polsko-uzbeckich konsultacjach politycznych. Natomiast w Warszawie spotkał się z prezesem Targów Kielce dr Andrzejem Mochoniem. W efekcie rozmów Uzbecy wezmą udział w organizowanych w maju 2024 roku w Kielcach Międzynarodowych Targach Tekstyliów, Materiałów, Akcesoriów i Maszyn My TexStyle. Warto przypomnieć, że Uzbekistan jest jednym z liczących się producentów bawełny, a państwo to ma ambicje rozwoju przemysłu tekstylnego.
W połowie grudnia br. ambasador gościł w Lublinie, gdzie spotkał się między innymi z marszałkiem województwa lubelskiego Jarosławem Stawiarskim. Podczas rozmów, nakierowanych na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w ich ekspansji zagranicznej, ambasadorowi przedstawiono potencjał gospodarczy województwa. Zdefiniowano także dziedziny współpracy, które są bardzo różnorodne, począwszy od handlu, poprzez turystykę na nauce i edukacji skończywszy.
Czytaj więcej
Ambasador spotkał się z rektorem Lubelskiej Akademii Ekonomii i Innowacji – prof. dr hab. inż. Markiem Opialkiem. Media w Uzbekistanie po tym spotkaniu informowały, że podczas rozmów dyskutowano m.in. kwestię otwarcia filii akademii w Navoi oraz umożliwienie wymiany nauczycieli i studentów w ramach unijnego projektu „Erasmus+”. W młodym i dynamicznym demograficznie społeczeństwie Uzbekistanu edukacja wyższa jest dziedziną przyszłościową, a potencjalni studenci poszukują często uczelni, których dyplomy byłyby powszechnie uznawane w Unii Europejskiej.
Wina z Uzbekistanu?
W połowie grudnia w Ambasadzie Uzbekistanu odbyło się spotkanie przedstawicieli uzbeckich przedsiębiorstw, jak również tamtejszych specjalistów zatrudnionych w branży bankowej i IT w Polsce. Podczas obrad zdecydowano o powołaniu do życia Stowarzyszenia Przedsiębiorców Republiki Uzbekistanu. Na czele organizacji stanął szef firmy Eletto Sp. z o.o., Nizomiddin Abdułłajew. Zapowiedział działania na rzecz otwarcia w Polsce domu handlowego, w którym można będzie nabyć wina z Uzbekistanu. Ocenia się, że w 2022 r. w Uzbekistanie wyprodukowano 1,6 mln ton winogron, co uplasowało ten kraj na czwartym miejscu na świecie.
Jak eksperci z Uzbekistanu widzą Polskę ?
W połowie 2023 r. Władimir Norow, do niedawna dyrektor Międzynarodowego Instytutu Azji Centralnej przekonywał, że „Polska jest krajem o dużych możliwościach gos … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS