A A+ A++

Roger Eno karierę nagraniową rozpoczął od pracy nad ścieżką dźwiękową do filmu Davida Lyncha „Diuna”. Wyspecjalizował się właśnie w muzyce ilustracyjnej. Uważa, że muzyka powinna tworzyć atmosferę zamiast dominować. Jego pomysł na koncerty, to takie wykonania, które poszerzałyby i pogłębiały tę ideę. Podczas występów na żywo wykorzystuje, jak sam mawia „wizualne tła”, tworząc wysublimowane formy fortepianowe. Pragnie, by słuchacz został „złapany” w uwodzicielską mieszankę nastrojów, by został przez nie otoczony i mógł się w nich przejrzeć.

Artysta komponuje muzykę filmową i teatralną. Definiuje się go również jako twórcę ambientu. W jego dyskografii znajduje się kilkadziesiąt autorskich albumów, współpracował z takimi artystami jak m.in.: David Gilmour z Pink Floyd, Lou Reed, Beck czy Jarvis Cocker z grupy Pulp.
Roger Eno, podobnie jak jego starszy brat, tworzy również instalacje dźwiękowe, które prezentował m.in. w: Tate Britain, na Aldeburgh Fringe Festival, w Słowacji i Austrii, a także Nocturnal Museum we Wschodniej Anglii.
W marcu br. Roger i Brian Eno wydali pierwszą wspólną płytę – „Mixing Colours”. Wydawcą jest prestiżowa wytwórnia Deutsche Grammophon. Kompozytorzy rozwijali koncepcję płyty od roku 2005. Początkowo powstałych osiemnaście utworów nie traktowali jako część czegoś większego. Utworem promującym płytę jest kompozycja „Celeste”.

– Nigdy planowaliśmy jakiegoś zamkniętego rezultatu. Nasza praca była raczej jak rozmowa, wymiana zdań, myśli, pomysłów i opinii. Prowadziliśmy ją przez ponad piętnaście lat. Często budziłem się, szedłem do siebie na górę, włączałem sprzęt i improwizowałem. Potem wysłałem Brianowi rzeczy, o których myślałem, że mogą go zainteresować. Kiedy liczba utworów ciągle rosła, pojawił się pomysł na pełny album. Efekt nadal był dla nas interesujący. Myślę, że stworzyliśmy coś, do czego żaden z nas nie mógł dojść samodzielnie – wspomina Roger Eno.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką.


Data:

25 października 2020, 20:00


Wykonawca / Organizator:

Fundacja Art Industry



Bilety:

Bilety – 100 PLN

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł70 lat Jasielskiego Domu Kultury
Następny artykułWnuczka Grażyny Szapołowskiej wystąpiła w “The Voice of Poland”. Jak jej poszło? [WIDEO]