Główny Urząd Statystyczny przygotował raport dotyczący przedsiębiorstw, z którego wynika, że w ostatnich latach mikroprzedsiębiorstwa częściej zgłaszały prowadzenie ksiąg rachunkowych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów niż uproszczoną księgowość (tj. ewidencję przychodów i kartę podatkową).
Główny Urząd Statystyczny (GUS) przygotował raport pt. „Działalność przedsiębiorstw niefinansowych w 2018 r.” Publikacja zawiera dane dotyczące wszystkich podmiotów, bez względu na ich klasę wielkości mierzoną liczbą pracujących oraz rodzaj prowadzonej ewidencji księgowej.
Wzrost liczby jednostek mikro
GUS podaje, że w 2018 r. w Polsce działało 2 150,3 tys. przedsiębiorstw niefinansowych, tj. o 3,5% więcej w stosunku do roku poprzedniego oraz o 24,5% w stosunku do roku 2010. Podobnie jak w latach poprzednich, w sektorze tym dominowały jednostki mikro, których udział w strukturze całej populacji wyniósł 96,7%. Podmioty mikro zanotowały największy spośród wszystkich klas wielkości wzrost liczby jednostek w latach 2010–2018.
Pod względem rodzaju prowadzonej działalności struktura sektora przedsiębiorstw niefinansowych zmieniła się nieznacznie. Najliczniejszą grupę przedsiębiorstw w 2018 r., pomimo spadku udziału o 6,8 p.proc. w porównaniu z rokiem 2010, nadal stanowiły jednostki handlowe. Pod względem zróżnicowania terytorialnego, najwięcej firm miało swoją siedzibę w województwie mazowieckim, zarówno w wartości bezwzględnej (415,0 tys., tj. 19,3%), jak i w przeliczeniu na 1000 mieszkańców (77,0 przedsiębiorstw wobec 56,0 przedsiębiorstw dla Polski).
Ewidencja księgowa w mikroprzedsiębiorstwach
Z danych zawartych w raporcie wynika, że rodzaj prowadzonej ewidencji księgowej w przedsiębiorstwach niefinansowych to dla jednostek małych, średnich i dużych głównie księgi rachunkowe oraz podatkowa księga przychodów i rozchodów.
Zobacz również:
Większą różnorodność w rodzaju prowadzonej ewidencji księgowej zaobserwowano w mikroprzedsiębiorstwach. W 2018 r. w porównaniu do roku 2010 mikroprzedsiębiorstwa częściej zgłaszały prowadzenie ksiąg rachunkowych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów niż uproszczoną księgowość (tj. ewidencję przychodów i kartę podatkową). Mikroprzedsiębiorstwa prowadzące księgi rachunkowe lub podatkową księgę przychodów i rozchodów stanowiły w 2010 roku 73,0% ogółu, a w 2018 r. wskaźnik ten wyniósł 77,3%.
Powyższe zmiany w mikroprzedsiębiorstwach wpłynęły również na strukturę całej zbiorowości przedsiębiorstw niefinansowych. W 2010 roku wśród wszystkich jednostek blisko 26% firm prowadziło uproszczoną księgowość, a w 2018 r. taki rodzaj księgowości miało 21,9% jednostek.
Polecamy: INFORLEX Biuro Rachunkowe – Wszystko o zmianach w prawie i podatkach. Teraz 14 dni ZA DARMO!
oprac. Adam Kuchta
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS