A A+ A++

Wiele osób podczas budowy własnego domu zastanawia się nad instalacją kominka domowego. Zdecydowanie jest to bardzo ważny element każdego domu, ponieważ pozwala on na zbudowanie bardziej przytulnego klimatu w pomieszczeniu. Dzięki niemu ponure, jesienne wieczory nabiorą przyjemnego i ciepłego charakteru. Jednak kominki domowe nie tylko spełniają rolę dekoracyjną.

Niektórzy decydują się na takie rozwiązanie, które pozwoli im ogrzać kilka pomieszczeń jednocześnie. W ten sposób możemy skutecznie wspomóc naszą instalacją grzewczą. Dlatego wybór kominka domowego zależeć będzie od naszych własnych preferencji. Poniżej dowiecie się jakie istnieją rodzaje kominków domowych oraz paliw, dzięki którym jesteśmy w stanie w nich rozpalić ogień.

Kominek otwarty

Jest to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy tylko na funkcji dekoracyjnej. Kominki z otwartym paleniskiem nawiązują do starych czasów, kiedy nie było możliwości zamontowania wkładu i płaszczów wodnych. Są one tańsze w budowie i polegają na ogrzewaniu pobliskiego otoczenia. Jednak ten typ kominka ma bardzo istotną wadę. Większość energii (około 80%) ucieka przez komin. Właśnie z tego względu jest to mało praktyczne rozwiązanie, ponieważ kominki otwarte spalają więcej drewna i produkują zanieczyszczające powietrze spaliny.

Kominek z wkładem

Jest to zdecydowanie rozwiązanie bardziej praktyczne, które umożliwia skuteczniejsze ogrzanie pomieszczenia lub nawet kilka jednocześnie. Wkłady zwiększają możliwości grzewcze kominka, a płaszcz wodny jest w stanie nagrzać wodę w instalacjach cieplnych lub do użytku domowego. Kominki domowe posiadające elektryczne turbiny są w stanie nagrzać kilka pomieszczeń jednocześnie. Jest to możliwe dzięki tłoczeniu ciepłego powietrza do kanału nawiewnego DGP. Właśnie dlatego są to kominki przeznaczone dla osób, które chcą wykorzystywać powstające ciepło do ogrzania domu.

Rodzaje paliw do kominków

Najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w kominkach domowych jest drewno. Jest to obecnie najtańsze paliwo i może być składowane do dwóch lat. Jeżeli będziemy wykorzystywać starsze drewno, dym może zabrudzić szybę wkładu oraz wydostać się do środka pomieszczenia. Najlepszym drewnem do palenia są lżejsze gatunki iglaste. Pamiętajmy także o odpowiedniej podpałce do drewna. Rozpalać w kominku możemy gazetami, małymi patyczkami czy specjalnymi podpałkami.

Niektórzy właściciele domów decydują się na kominki elektryczne. Jest to bardzo wygodne i zarazem bezpieczne rozwiązanie, które możliwe jest do zainstalowania nawet w blokach. Ich zaletą jest to, że nie wymagają żadnych przewodów wentylacyjnych czy komina. Wystarczy podpiąć go pod źródło prądu. Niestety minusem tego rozwiązania są wysokie rachunki za prąd. Kominki elektryczne zazwyczaj nie są w stanie ogrzać całego domu czy mieszkania.

Tańszym rozwiązaniem są kominki na gaz, które wyróżniają się łatwym montażem oraz większym bezpieczeństwem. Posiadają one zamkniętą komorę spalania, odprowadzają spaliny na zewnątrz, a powietrze potrzebne do procesu spalania pobierają specjalnym przewodem. Nadal jednak jest to droższe rozwiązanie niż tradycyjny kominek z wkładem.

Do wyboru są jeszcze biokominki, które są najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Jednak z powodu zbyt małej mocy grzewczej, trudno jest nimi ogrzać pomieszczenie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRywal Lecha w el. LKE bardzo się zmienił. Przebogaty właściciel trzasnął drzwiami
Następny artykułGdyński magistrat nadal każe umawiać się interesantom na wizyty. Choć stanu epidemii już nie ma