A A+ A++

W zależności od specjalizacji i rodzaju świadczonych usług, personel medyczny ma do czynienia z różnymi rodzajami igieł. Są one niezbędne zarówno na oddziałach specjalistycznych, jak i w codziennej działalności przychodni o charakterze ogólnym. Od wyboru odpowiedniego rodzaju igły zależy powodzenie przeprowadzanej procedury, bezpieczeństwo pacjenta oraz komfort pielęgniarki, lekarza czy ratownika – dlatego też warto poznać kilka ich najważniejszych typów.

Podstawowy rodzaj igieł – igły iniekcyjne

Podstawowym rodzajem igieł są igły iniekcyjne, najszerzej stosowane we wszystkiego rodzaju podmiotach zajmujących się działalnością medyczną. Należą do artykułów jednorazowego użytku i po zastosowaniu należy je umieścić w plastikowym pojemniku koloru czerwonego, bez ponownego zakładania zatyczki.

Igły iniekcyjne stosuje się do iniekcji domięśniowych, podskórnych, śródskórnych i dożylnych. Oznaczenia kolorystyczne pozwalają na szybki dobór rozmiaru igły zgodnie z międzynarodowymi standardami. Uniwersalne złącze pozwala na zamontowanie igły iniekcyjnej na dowolnej strzykawce (rozmiary igieł i strzykawek nie muszą się pokrywać).

Do kroplówek i nie tylko – wenflony

Wenflony, czyli kaniule dożylne, stosowane są przede wszystkim w sytuacji dłuższego pobytu pacjenta w placówce – czyli przeważnie gdy dochodzi do przyjęcia na oddział szpitalny lub w trakcie wykonywania świadczeń w tzw. klinikach jednego dnia. Wenflony umożliwiają podaż płynów i leków za pomocą kroplówki, ale to nie jedyne ich zastosowanie.

Przez wenflon można również zaaplikować lek bezpośrednio, bez konieczności stosowania kroplówki. Tą samą drogą następuje pobranie krwi żylnej pacjenta do badań – to spora wygoda i zaoszczędzenie pacjentowi bólu. Dodatkowo przez wenflon można również wstrzyknąć kontrast w trakcie wykonywania badań takich jak tomografia komputerowa.

Mocne i ostre – igły do pobierania leków

Osobne igły służą natomiast do pobierania leków. Skąd w ogóle taka konieczność? Niektóre leki składowane są w pojemniczkach z gumowym korkiem, aby uniemożliwić kontakt substancji czynnej z powietrzem. Pobranie musi więc nastąpić bezpośrednio z pojemnika.

Taka igła jest specjalnie wyprofilowana, aby gładko przebić się przez blokadę a jednocześnie nie powodować kruszenia się korka do wnętrza fiolki.

 

Zamiast wielokrotnych wkłuć – igły do portów naczyniowych

Część pacjentów wymaga bardzo częstego podawania leków przez dłuższy czas. Są to głównie pacjenci onkologiczni, przyjmujący tą drogą chemioterapię. Aby zmniejszyć ich cierpienie i zminimalizować ryzyko uszkodzenia żył, stosuje się porty naczyniowe.

Przeznaczone do portów naczyniowych igły, dostępne np. tutaj: https://mercant.pl/igly-do-portow,c160,pl.html, mają specyficzny, zakrzywiony kształt, umożliwiającymi łatwiejsze połączenie z portem, co upraszcza i skraca procedurę.

Najwyższa precyzja – igły do znieczuleń

Jeśli pacjent wymaga znieczulenia zewnątrzoponowego, precyzja jest szczególnie istotna. Lek podawany jest bezpośrednio do kanału kręgowego. Przystosowany do tego celu specjalny rodzaj igieł wyróżnia nie tylko mocna budowa, zabezpieczająca igłę przed pęknięciem, ale także prowadnica, dająca całkowitą pewność wprowadzenia igły dokładnie do miejsca jej przeznaczenia.

Znieczulenie zewnątrzoponowe wykonuje się na życzenie rodzących dla uśmierzania bóli porodowych, a także w trakcie innych procedur medycznych i badań.

Dla stomatologów – igły do kanałów korzeniowych i do karpuli

Dla gabinetów stomatologicznych przeznaczone są specjalistyczne rodzaje igieł. Należą do nich igły do płukania kanałów korzeniowych zębów. Nie są one ostre, lecz zaokrąglone – nie służą do wkłuć. Posiadają także dodatkowy otwór, normujący ciśnienie płynu. Ponadto są elastyczne, aby dopasować się do bardzo indywidualnej budowy kanałów. Igły te można również stosować do przemywania kieszeni dziąseł.

Również znieczulenie stomatologiczne może być problematyczne, z uwagi na trudny dostęp. Dentyści najchętniej stosują specjalny rodzaj strzykawek typu karpula, a te z kolei wymagają dedykowanych im igieł. Są one bardzo cienkie, dlatego często pacjent nawet nie wie, kiedy następuje wkłucie.

Igły to ten element wyposażenia medycznego, który owiany jest chyba najgorszą sławą. Całkiem niesłusznie, ponieważ wprawny lekarz czy pielęgniarka potrafi posługiwać się nimi na tyle płynnie, by większość procedur przebiegała bezboleśnie. Wiele zależy od prawidłowego dobrania rodzaju igły oraz jej rozmiaru, a także od nastawienia pacjenta – dlatego też za każdym razem warto dokładnie mu wytłumaczyć, co za chwilę się wydarzy i jakich odczuć może się w związku z tym spodziewać.

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWymiana oświetlenia na ul. Warszawskiej
Następny artykułNowy salon NEONET w Gliwicach. Wielkie otwarcie w Parku Handlowym Arena