A A+ A++

Prawidłowe żywienie zwierząt gospodarskich jest niezwykle istotną kwestią, od której zależy ilość, jak i jakość produktów pochodzenia zwierzęcego. Wszelkie błędy popełniane w tym zakresie mogą skutkować obniżeniem wydajności, jak i pojawieniem się chorób. Bez zadbania o odpowiedni pokarm niemożliwy jest efektywny chód i hodowla krów, drobiu, świń i innych zwierząt, zadbaj więc o odpowiednie produkty dzięki https://agrido.pl/.

Pasze dla zwierząt gospodarskich- rodzaje

Podstawowy podział pasz dla zwierząt hodowlanych obejmuje:

  • pasze objętościowe suche,
  • pasze objętościowe soczyste,
  • pasze treściwe,
  • pokarm specjalistyczny,
  • dodatki mineralno-witaminowe.

Pasze objętościowe suche

Pasze objętościowe suche jest to przede wszystkim siano, czyli skoszona i wysuszona wcześniej trawa. To niezwykle ważny pokarm dla zwierząt zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy wypas na pastwiskach jest niemożliwy. Jest to także słoma, czyli pozostałości po omłocie. Jest mniej bogata w składniki odżywcze i nisko kaloryczna, jednak okazuje się niezbędna do pobudzenia trawienia, a także jako wyściółka dla zwierząt.

Pasze objętościowe soczyste

Do takich pasz należą zielonki, a więc świeża biomasa uzyskiwana z koszenia łąk i pastwisk. To, co znajduje się w ich składzie, zależy od składu florystycznego. Dla zwierząt polecane są zwłaszcza rośliny motylkowe, gdyż są bogactwem białka. Zioła wspierają odporność zwierząt i poprawiają walory smakowe karmy. Takimi paszami są też kiszonki, czyli zielonka po przebytym procesie fermentacji, która została zakonserwowana przez kwas mlekowy. Zalicza się do nich między innymi te z wysłodków buraczanych czy kukurydzy. Pasze objętościowe soczyste to też te okopowe (buraki, ziemniaki, marchew) oraz produkty uboczne przemysłu spożywczego (pulpa ziemniaczana, melasa).

Pasze treściwe

W żywieniu zwierząt hodowlanych istotną rolę odgrywają pasze treściwe, takie jak ziarna zbóż. Są one świetnym źródłem cukrów. Nasiona roślin strączkowych zapewniają zwierzętom dużą dawkę białka i mikroelementów (potas, fosfor). Do takich pokarmów zaliczają się też śruty poekstrakcyjne (śruta sojowa, rzepakowa). Są to produkty obróbki cieplnej obłuszczonych ziaren roślin strączkowych oraz zbóż, które zapewniają zwierzętom sporą ilość białka.

Dodatki mineralno-witaminowe

Stanowią uzupełnienie diety zwierząt. Są to preparaty bogate w składniki odżywcze i dopasowywane do danej grupy zwierząt. Znajdują się w nich niezbędne minerały, witaminy, białko i cukry.

Jaką pasze zastosować w żywieniu bydła?

Skład paszy dla bydła musi być dobrany do potrzeb żywieniowych danych zwierząt, w zależności od ich rasy, wieku, masy ciała, oczekiwanej wydajności i kierunku produkcji. Sposób żywienia musi być odpowiednio dostosowany pod konkretne potrzeby zwierząt, żeby przeciwdziałać możliwym schorzeniom metabolicznym. W przypadku krów mlecznych karma dobierana jest pod stadium laktacji. Krowy ras mięsnych mają inne zapotrzebowania, w okresie letnim mogą żywić się tylko na pastwisku, natomiast w porze zimowej pożywiają się sianem i kiszonką. Jeśli chodzi o bydło opasowe, wiele zależy od zakresu opasu. Cielęta w pierwszych dnia życia potrzebują mleka, dopiero od 5 dnia po urodzeniu podaje się im siano.

Jak żywić trzodę chlewną?

Sposób karmienia świń jest tak samo ważny dla rozwoju i efektów hodowli. To od składu paszy zależy żywotność danych osobników oraz jakość otrzymywanego ze zwierząt mięsa. Pasze muszą być dopasowane do rodzaju zwierzęcia. Różnym pożywieniem karmi się wieprze, lochy, warchlaki, knury, tuczniki, prosięta i maciory. Żywienie świń polega na prawidłowym wyborze pasz oraz różnych dodatków, uzupełniających ich codzienną dietę. Pasza powinna być pełnoporcjowa i musi pokrywać zapotrzebowanie zwierząt na białka, węglowodany, witaminy i minerały. Karma musi być przede wszystkim treściwa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPekin 2022: Zdyskwalifikowana Japonka przeprasza za kombinezon
Następny artykułNasze Miasto: Brud w pociągach przewozów regionalnych – zobacz te zdjęcia! Pasażerowie narzekają