A A+ A++

Auschwitz kojarzy się dziś wielu przede wszystkim z terenem: z drutami kolczastymi, z barakami, czy wieżami wartowniczymi. To pusta przestrzeń wypełniona reliktami architektury obozowej. Tymczasem dramat i znaczenie Auschwitz dotyczy nie reliktów, a człowieka – mówi Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.

Przewodnim motywem 79. rocznicy wyzwolenie niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau jest człowiek, czego wizualnym symbolem są twarze ludzi więzionych w Auschwitz uwiecznione na rysunkach wykonanych w czasie istnienia obozu oraz po wojnie.

Ponad milion ludzi, ofiar zamordowanych, zamęczonych i osób ocalałych

– Auschwitz kojarzy się dziś wielu przede wszystkim z terenem: z drutami kolczastymi, z barakami, czy wieżami wartowniczymi. To pusta przestrzeń wypełniona reliktami architektury obozowej. Tymczasem dramat i znaczenie Auschwitz dotyczy nie reliktów, a człowieka. Ponad miliona ludzi, ofiar zamordowanych, zamęczonych i osób ocalałych. To ich twarze, narysowane przez nich samych. Chcemy przypomnieć w przededniu 80. rocznicy wyzwolenia, która nastąpi za rok: 27 stycznia 2025 roku – tłumaczy dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński. – Pytanie o konserwację Auschwitz, stawiane słusznie tak często w ostatnich latach, domaga się również pytania o naszą pamięć o najgłębszej istocie doświadczenia Auschwitz, jaką jest właśnie człowiek. Pamięci o człowieku nie da się zakonserwować, ale to w niej zawarte są wszystkie, nawet te niewypowiedziane, odpowiedzi na wielkie pytania o ludzi dziś, tu i teraz, w naszej tak trudnej i niepokojącej rzeczywistości – dodaje.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJeździłem na nartach w ferie bez wielkiego tłoku. Pustawo na Kotelnicy, a w Tatrach kolejka skiturowców
Następny artykuł28 stycznia zostań bohaterem. Zapisz się jako dawca szpiku