Grzegorz Ciechowski urodził się 29 sierpnia 1957 r. w Tczewie. Już we wczesnych latach życia objawił zainteresowania muzyczne i literackie. Grał na flecie i pianinie, występował w chórze. Pisał też wiersze. Po rozpoczęciu studiów w Toruniu, pod koniec lat 70. dołączył do zespołu Res Publica, prowadzonego przez Jana Castora. Szybko został liderem grupy.
W 1980 r. zespół zmienił nazwę na Republika. Zespół rozpoczął publiczne występy jesienią 1981 r. w Toruniu. Wyróżniał się na tle reszty sceny rockowej swoim oryginalnym, ostrym brzmieniem, czarno-białym stylem wizualnym i kapitalnymi tekstami o sytuacji jednostki w odhumanizowanym społeczeństwie. Republika wylansowała wiele znanych utworów, w tym “Kombinat”, “Gadające głowy” czy “Biała flaga”. Jej albumy jak “Nowe sytuacje” czy “Nieustanne tango” to klasyka, przykład świetnie zaszczepionego post-punka i nowej fali na polski grunt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Ciechowski był poetą, a muzykę rockową wybrał jako dziedzinę sztuki, w której tę poezję najlepiej się przedstawia. Muzyka post-punkowa w połączeniu z jego poezją stworzyła zupełnie nową wartość. Trafił na dobry czas dla muzyki polskiej, światowej i na dobry czas dla siebie. Dużo pisał, inspirując się zarówno poetami polskimi, amerykańskimi jak i francuskimi – powiedział dziennikarz muzyczny Leszek Gnoiński, autor książki pt. “Republika. Nieustanne tango”, w rozmowie z TVN.
W 1986 r. Ciechowski zakończył działalność Republiki i zaczął występować jako Obywatel G.C.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS