A A+ A++

39 lat mija od śmierci dowódcy Okręgu Białystok Armii Krajowej oraz założyciela podziemnej organizacji niepodległościowej Armia Krajowa Obywatelska. Od 1 marca 2017 roku imię gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” nosi 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej. We środę 12 kwietnia delegacja brygady oddała hołd swojemu patronowi na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie jest pochowany.

Władysław Liniarski urodził się 23 listopada 1897 roku w guberni kieleckiej (obecnie gmina Szczekociny, województwo śląskie). Wiązał przyszłość z zawodem nauczyciela, ale brak środków finansowych zmusił go do porzucenia planów. Dalszą naukę łączył z udzielaniem korepetycji, którymi zarabiał na utrzymanie.

W 1919 roku zostaje powołany do służby wojskowej, którą będzie pełnić przez kolejnych 26 lat. Na początku kariery związany był ze specjalnościami z zakresu rachunkowości i gospodarki wojskowej. W momencie wybuchu drugiej wojny światowej dowodził I batalionem 62 pułku piechoty w Bydgoszczy. Z tą jednostką przeszedł szlak bojowy, walcząc między innymi w bitwie nad Bzurą. Podczas próby przebijania się na pomoc oblężonej stolicy zostaje ranny i dostaje się do niemieckiej niewoli, z której udaje się mu uciec.

Od stycznia 1940 roku rozpoczyna podziemną działalność w strukturach Związku Walki Zbrojnej. Decyzją płk. Stanisława Roweckiego, komendanta ZWZ, jesienią 1940 roku został oddelegowany do służby w Okręgu Białystok. Od początku 1941 roku pełnił funkcję komendanta Okręgu Białystok ZWZ, a następnie dowódcy Okręgu Białystok Armii Krajowej. Siły Okręgu w kulminacyjnym momencie oceniane były na około 33 000 żołnierzy.

„Mścisław” słusznie przewidywał, że wkroczenie wojsk sowieckich na polskie ziemie nie będzie wyzwoleniem, a kolejnym zniewoleniem. 15 lutego 1945 roku powołał do życia Armię Krajową Obywatelską. Jej zadaniem była kontynuacja działalności niepodległościowej po wkroczeniu na polskie ziemie sił ZSRR.

31 lipca 1945 roku „Mścisław” został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w Brwinowie pod Warszawą. Po brutalnym śledztwie został skazany na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut, w drodze łaski, zamienił ją na 10 lat więzienia. Z więzienia wyszedł w 1954 roku. Pozostał w Warszawie, gdzie pracował aż do przejścia na emeryturę w 1968 roku. Zaangażował się w prace dokumentujące historię Armii Krajowej oraz włączył się w działalność środowisk kombatanckich.

Władysław Liniarski za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari V klasy, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2017 roku Prezydent RP Andrzej Duda mianował pośmiertnie płk. Władysława Liniarskiego na stopień generała brygady.

źródło: 1PBOT

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrzysztof Krawczyk został wyjątkowo upamiętniony. To w tym miejscu spędził najpiękniejsze lata
Następny artykułLekarze Putina przerażeni jego stanem zdrowia. Zbrodniarz widzi coraz gorzej, ma problemy z mówieniem