Do bitwy morskiej pod Oliwą doszło podczas trwającej w latach 1626-1629 wojny polsko-szwedzkiej. Starło się wówczas 10 polskich żaglowców – flota Zygmunta III Wazy z 6 szwedzkimi żaglowcami, czyli flotą Gustawa II Adolfa. Władców poróżniły kwestie dynastyczne i religijne, ważne były też sprawy polityczne i ekonomiczne.
Jak przypomina kustosz Elżbieta Wróblewska, bitwa z 28 listopada 1627 roku nie doprowadziła do zakończenia wojny między Szwecją a Polską, ale przyczyniła się do zniesienia bardzo uciążliwej blokady portu w Gdańsku.
Jak dodaje, Solen został zatopiony przez własną załogę.
Okręt zatonął z członkami obu załóg, również z żołnierzami króla Zygmunta III, którzy nie zdążyli przebiec na własny okręt – zaznacza Elżbieta Wróblewska.
Wrak Solena znaleziono pod koniec lat 60. XX wieku, podczas budowy portu północnego w Gdańsku. Z wody wydobyto wówczas 20 luf armatnich, w tym 16 szwedzkich i dwa działa polsko-litewskie. Natrafiono także na inne zabytki, które potwierdzają, że to ten okręt. Dowodem na to, są m.in. monety srebrne i miedziane. Monety są zawsze “zegarem czasu” i służą do datowania różnych obiektów zabytkowych – podkreśla Elżbieta Wróblewska.
Do tej pory nie powstało kompleksowe opracowanie naukowe dotyczące Solena, choć były artykuły o charakterze naukowym i popularno-naukowym. Pracownicy Muzeum Morskiego mają nadzieję, że uda się je stworzyć wraz z bibliografią, przypisami i najnowszymi ustaleniami specjalistów przed okrągłą, 400. rocznicę bitwy pod Oliwą.
Bitwa pod Oliwą była jedną z potyczek morskich, do których doszło w trakcie wojny Polski ze Szwecją toczonej w latach 1626-29. Celem tej bitwy było przerwanie szwedzkiej blokady gdańskiego portu. W godzinach porannych 28 listopada 1627 r. 10 okrętów polskiej floty wyruszyło w morze z bazy w Wisłoujściu naprzeciw składającej się z 6 okrętów eskadry szwedzkiej płynącej od strony Helu.
Podczas bitwy Szwedzi stracili dwa okręty oraz około 350 marynarzy; straty floty polskiej wynosiły 47 zabitych marynarzy, a wśród nich był admirał Dickmann. Zlikwidowano blokadę gdańskiego portu i odniesiono prestiżowy sukces w postaci rozgłoszonego w Europie pierwszego w historii zwycięstwa nad flotą szwedzką. Skala bitwy była jednak zbyt mała, by zaważyć na dalszych losach wojny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS