A A+ A++

Po publikacji filmu w mediach społecznościowych przetoczyła się dyskusja na temat wizji świata, w której armia zostaje zrobotyzowana, a na wojnach przestają ginąć ludzie. Pojawiły się też głosy, które źle wróżą rozwojowi sztucznej inteligencji. Ta grupa osób utrzymuje, że możemy doświadczyć samoistnego buntu maszyn, bądź intensyfikacji działań hakerów w celu przejęcia jednostek przeciwnika. 

Niektórzy dali się nabrać

Mimo że na Twitterze nie brakuje wpisów, które wyjaśniają, że viralowe nagranie nie jest prawdziwe, część internautów uwierzyła w komputerowo wyprodukowaną rzeczywistość. Stało się tak, ponieważ podpis “Bosstown Dynamics” może być mylnie kojarzony z liderem na rynku robotyki Boston Dynamics. Firma zajmująca się inżynierią i robotyką tworzy roboty przeznaczone dla armii amerykańskiej.

“To niesamowite”, “Najlepsze nagranie, jakie widziałam w ostatnim czasie” – piszą internauci. Są też tacy, którzy załączają fragmenty z “Gwiezdnych Wojen”.

Zbuntowany robot

Umiejętności maszyny, jakie wymyślili twórcy nagrania, mogą robić wrażenie. Na filmie widać, jak automatyczna jednostka jest w stanie sama odróżnić dobro od zła i nie atakuje celu, który nie stwarza zagrożenia. Maszyna buntuje się przed wydanym przez człowieka rozkazem zabicia psa, który jej nie zagraża. Kiedy jest atakowana przez ludzi za nieposłuszeństwo, oddaje strzał w kierunku człowieka nie raniąc go. Następnie bierze psa na ręce i w błyskawicznym tempie się oddala.

Kilka scen wcześniej na robota nasłano rój pszczół, a ten bezbłędnie oddał serię strzałów do manekina, obok którego stał identycznie ubrany człowiek. 

Maszyna atakuje człowieka

Studio produkcyjne, mimo mylącego podpisu, już na samym początku materiału ujawnia nazwę firmy i logo. Dzięki temu dosyć szybko można się zorientować, że nie mamy do czynienia z autentycznym nagraniem a CGI, czyli obrazem generowanym komputerowo (ang. computer-generated imagery). To rodzaj animacji, w której wszelkie elementy obrazu (postacie, pojazdy, krajobraz), powstały wyłącznie za pomocą komputera. Pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym wykonanym w tą techniką był “Toy Story”.

Studio Corridor Digital nie pierwszy raz nabrało internautów. W czerwcu opublikowano krótki film, na którym grupa osób przeszkadza robotowi układać kartonowe pudła. Maszyna początkowo stara się sprostać trudnościom, lecz z czasem “traci cierpliwość” i przechodzi do ofensywy. 

Jak to zostało zrobione?

Tamto nagranie było jednak łatwiejsze do rozpoznania, ponieważ jego ostatni fragment tłumaczy sposób w jaki komputerowy obraz został wygenerowany. 

Kolejne wideo zdradza warsztat pracy. 

Jak wygląda technologiczna rzeczywistość? Wspomniana Boston Dynamics nie uczy swoich podopiecznych strzelania do ludzi, jednak sprawność fizyczna nie odbiega znacznie od tej przedstawionej na komputerowej animacji.

Także historia psa-robota nie wzięła się znikąd. Amerykańskie przedsiębiorstwo pochwaliło się umiejętnościami metalowego czworonoga. Jego siła może zaskoczyć:

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

msl/ml/ polsatnews.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy jesteśmy skazani na import węgla?
Następny artykułCarlos Santana zagra w Tauron Arenie Kraków