A A+ A++

Przyklejeni do ekranów smartfonów

Telefony to nieodłączni towarzysze niemal każdej chwili w ciągu dnia. Od rana do wieczora przeglądamy newsy, scrollujemy social media i piszemy z przyjaciółmi. Dźwięk niekończących się powiadomień wpisał się w codzienność. Pomimo wielu apelów lekarzy i psychologów z całego świata nadal nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie realne zagrożenia niesie za sobą uzależnienie od ekranów smartfonów. Poza pogorszeniem wzroku, nadwyrężeniem stawów dłoni i obciążeniem odcinka szyjnego kręgosłupa, jednym z najbardziej dotkniętych ciągłymi bodźcami i informacjami narządem jest mózg. Przekroczenie dozwolonego użytkowania internetu w telefonie (bezpieczny czas to 2 godziny dziennie) powoduje poważne i często nieodwracalne zmiany i uszkodzenia w strukturze mózgu i to w częściach odpowiedzialnych za komunikację, pamięć i podejmowanie decyzji. 

Kluczowe części mózgu zanikają bezpowrotnie

Choroby neurodegeneracyjne, przyspieszone starzenie się, bezsenność. To tylko kilka z “prezentów”, jakie fundujemy sobie, nie ograniczając w żaden sposób czasu spędzanego przed ekranem smartfona. Naukowcy biją na alarm: najważniejsze części mózgu po prostu obumierają, przytłoczone ilością informacji do przetworzenia!

Oto co odkryli badacze, pochylając się nad skutkami “przedawkowania” ekranów:

  • zanik kory mózgowej – ta część mózgu odpowiedzialna jest za: podejmowanie decyzji, zapamiętywanie i rozwiązywanie problemów. Zaczyna zanikać już przed ukończeniem 25. roku życia, jeśli korzystamy ze smartfona od wieku nastoletniego. 

  • zanik istoty szarej – ta tkanka mózgowa odpowiada za niemal wszystkie aktywności: ruch, zapamiętywanie, emocje. Badacze już dawno dowiedli, że jej objętość maleje wraz z wiekiem, ale proces ten rozpoczyna się znacznie wcześniej, jeśli smartfon towarzyszy nam przez więcej niż 2 godziny dziennie. Zatrważające są przewidywania naukowców: jeśli nie ograniczymy “scrollowania”, zwłaszcza tuż przed snem, zanik istoty szarej będzie tak duży, że w latach 2060-2100 wzrost zachorowań na Alzheimera i pokrewnych chorób demencyjnych wzrośnie 4- a nawet 6-krotnie. 

  • spadek funkcji kognitywnych – wynik złej jakości snu lub jego braku to: osłabiona koncentracja, podatność na choroby, w tym depresję, wahania nastrojów, spadek funkcji poznawczych i zaburzenia pamięci. Do tego zmniejszona produktywność w pracy oraz chroniczne zmęczenie i przebodźcowanie.  

  • bezsenność/złej jakości sen – badania wykazują ścisłą korelację między “scrollowaniem” tuż przed zaśnięciem a bezsennością lub tzw. Snem nieprzynoszącym odpoczynku. Wpatrywanie się w ekran do późnych godzin nocnych zaburza nasz rytm dobowy, a niebieskie światło rozświetlające twarz hamuje produkcję melatoniny.

Zarówno tuż przed zaśnięciem jak i zaraz po przebudzeniu, najbezpieczniej będzie nie korzystać ze smartfonaCanvaProINTERIA.PL

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych schorzeń i opóźnić degradację mózgu, eksperci zalecają nie korzystać ze smartfona przez pierwszą godzinę po przebudzeniu, by pozwolić organizmowi dojść do siebie w naturalny sposób, oraz odłożenie telefonu na dwie godziny przed zaśnięciem, by mózg mógł mieć czas na wyciszenie i nie był “bombardowany” treściami. Idealnie byłoby także trzymać się dozwolonego czasu na przeglądanie internetu, czyli ograniczyć się do dwóch godzin dziennie. 

“Tok Szoł”: Cała prawda o mediach społecznościowychSuperstacja

INTERIA.PL/Informacja prasowa

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУкраїні у неділю прогнозують до 10° тепла, без опадів
Następny artykułBadanie: 57 proc. Polaków ogranicza zbędne zakupy w trosce o środowisko naturalne