Robienie na drutach to nie tylko hobby, pozwalające tworzyć najróżniejsze przedmioty. Ma też ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Dziewiarstwo wykorzystywane jest podczas niektórych zajęć terapeutycznych, ponieważ pomaga uspokoić emocje oraz odstresować się. Jak jeszcze, robienie na drutach, oddziałuje na ludzi?
Działanie odstresowujące
Mimo trudnych i frustrujących początków, przez które przechodził każdy, kto dzierga na drutach, to ta forma spędzania czasu zmniejsza poziom stresu oraz pomaga się zrelaksować. Dzieje się tak, dlatego że musimy się skupić, na tym, co robimy. Przez to negatywne myśli, smutki i niepokoje odchodzą na dalszy plan. Robienie na drutach pozwala kontrolować emocje nagromadzone w ciągu dnia.
Ten powód powinien być wystarczający, żeby sięgnąć po druty i włóczkę. Robienie na szydełku ma taki sam wpływ na ludzkie emocje, więc jeśli wolisz tę metodę, to dziergaj śmiało. Bogatą ofertę tanich kordonków i włóczek otrzymasz na stronie https://zamotane.pl/pl/c/Kordonki/13. Kordonek albo włóczka są delikatne i miękkie w dotyku, a ludzkie dłonie odbierają wiele bodźców z otoczenia. Trzymanie w rękach puszystej włóczki jest tak samo relaksujące, jak głaskanie psa lub kota. Czy to nie czysta przyjemność? Nie zwlekaj więc i rozładuj nagromadzony stres, wyrażając się kreatywnie.
Robienie na drutach poprawia nastrój
Sam fakt, że robisz coś własnoręcznie daje powód do dumy. Czujesz, że twoje działania są pożytecznie, a przy tym ładnie wyglądają. Ukończenie skomplikowanej robótki daje ci poczucie satysfakcji z własnych umiejętności oraz podnosi poziom samooceny. Robienie na drutach zwiększa stężenie serotoniny we krwi, czyli hormonu odpowiadającego za odczuwanie szczęścia. Świadomość, że robisz coś dla przyjaciół czy rodziny, sprawia, że wkładasz w to więcej miłości.
Wspomaga leczenie chorób
Badania naukowe wykazują, że robienie na drutach poprawia stan zdrowia wielu pacjentów, którzy korzystają z terapii dziewiarstwem. Pozytywnym skutkiem dziergania jest między innymi obniżenie ciśnienia krwi lub zredukowanie poziomu kortyzolu, który odpowiada za stres. Podobnie jak joga i medytacja, robienie na drutach działa uspokajająco, lecz nie musisz wykonywać skomplikowanych figur i skrętów ciała. Czynność ta odwraca uwagę od wielu bodźców, na przykład bólu. Koncentrujesz się na przerabianiu oczek i zapominasz na chwilę, że coś cię boli. Ta zasada wpływa też na terapię osób z zaburzeniami odżywiania, ponieważ nie skupiają myśli na jedzeniu. Regularne robienie na drutach łagodzi też objawy depresji poprzez wyrzut serotoniny. Wspomaga też rekonwalescencję pacjentów po udarze, ponieważ aktywuje do pracy wiele ośrodków mózgu oraz poprawia motorykę małą. Osoby, którym doskwiera przewlekły ból nadgarstków, spowodowany na przykład pracą przy komputerze, powinny wprowadzić druty do swojej aktywności fizycznej. Ogólne działanie uspokajające, łagodzące niepokoje i stany lękowe robienia na drutach, ułatwia zasypianie i zapewnia dobry sen.
Rozwijanie umiejętności społecznych
Robienie na drutach kojarzyć się może ze spędzaniem czasu w pojedynkę, ponieważ sami wykonujemy pracę. Wokół dziewiarstwa powstało jednak wiele społeczności. Nasze babcie spotykały się w większej grupie na wspólne dzierganie i pogaduchy. Później trend na robótki zanikł, lecz teraz powrócił ze zdwojoną siłą. Istnieje wiele blogów, filmów instruktażowych, grup na portalach społecznościowych, skupiających pasjonatów tej dziedziny. Mamy też możliwość uczęszczania na warsztaty i kursy dziewiarskie. Przez kontakty z innymi ludźmi, którzy podzielają nasze zainteresowania, poprawiamy umiejętności komunikacyjne oraz budujemy więzi społeczne. Zawsze to miłe uczucie, kiedy możemy podzielić się naszymi osiągnięciami z drugim człowiekiem. W takich grupach czerpie się inspiracje oraz wiedzę, przydatną później na różnych polach.
Robienie na drutach ma wiele zalet. Pozytywnie wpływa na stan naszego ducha, pozwala przenieść się w spokojny, wolny od stresu, harmonijny świat. Jeśli nie interesuje cię dzierganie swetrów czy szalików, możesz po prostu robić na drutach i pruć powstały twór, tylko po to, żeby poprawić swoją kondycję psychiczną. To naprawdę działa.
Artkuł sponsorowany
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS