A A+ A++

– Alkohol w każdej ilości, w każdej postaci, nie pomaga, szkodzi. Hiszpanie i Niemcy zbadali, że po spożyciu nawet bardzo małej ilości alkoholu przez sześć tygodni trwa uszkadzanie mózgu. Ty już nawet nie pijesz, ale dalej uszkadzasz mózg – mówi w videocaście Piotra Witwickiego Robert Rutkowski – psychoterapeuta i trener umiejętności psychologicznych. Ekspert ma również złą wiadomość dla miłośników czerwonego wina. – Polecam wszystkim termin “paradoks francuski”, który wyjaśnia to, że wino nie jest tak dobre jak nam się wydaje, a właściwie jest bardzo szkodliwe – podkreśla Rutkowski. W rozmowie z redaktorem naczelnym Interii psychoterapeuta tłumaczy również, jak radzić sobie z problemami i przytłaczającą nas rzeczywistością. – Człowiek jest idealną konstrukcją, wyjdzie z każdej opresji – przekonuje.

Chciałbym popsuć humor miłośnikom wina. Rzeczywiście istnieje kardioprotekcyjność czerwonego wina. Weźmy to na tapet: zawarty w winie resweratrol jest antyoksydacyjny, tyle tylko, że resweratrol występuje przede wszystkim w winogronach, więc wystarczy kupić sobie owoce czy sok winogronowy. Resweratrol występuje generalnie w ciemnych owocach: w jagodach leśnych, w borówkach amerykańskich – mówi Robert Rutkowski. 

Według eksperta “nie pijemy wina, po to, aby pić resweratrol, tylko pijemy wino, żeby się delikatnie ogłupić“. – Warto mówić o tym, że piję dla etanolu, a nie dla resweratrolu – podkreśla psychiatra. 

Rutkowski przekonuje, że “prozdrowotność czerwonego wina to jest kłamstwo”. – Polecam wszystkim termin “paradoks francuski”, który wyjaśnia to, że wino nie jest tak dobre, jak nam się wydaje, a właściwie jest bardzo szkodliwe. Francuzi rzeczywiście doświadczają kardioprotekcyjności czerwonego wina, ponieważ mają bardzo małą zachorowalność na choroby serca w Europie. Gdybym chciał zachęcać do picia, to na tym bym skończył. Jednocześnie Francuzi mają jedną z najwyższych w Europie zachorowalności na marskość wątroby. I na tym polega “paradoks francuski”, bo z jednej strony jest dobrze, a z drugiej jest nędznie, więc warto patrzeć na to całościowo – ostrzega gość Piotra Witwickiego.

– Alkohol w każdej ilości, w każdej postaci, nie pomaga, szkodzi. Hiszpanie i Niemcy zbadali, że po spożyciu nawet bardzo małej ilości alkoholu sześć tygodni trwa uszkadzanie mózgu w obszarze substancji białej i w obszarze kory przedczołowej. Sześć tygodni trwa uszkadzanie. Ty już nawet nie pijesz, ale dalej uszkadzasz mózg – podkreśla.

“Pandemie zdarzają się co kilka lat, na okrągło”

Piotr Witwicki rozmawiał ze swoim gościem również o tym, jak radzić sobie z otaczającą nas rzeczywistością, czyli pandemią, wojną i rosnącymi cenami. – Jak się bronić przed tym, co dzieje się teraz wokół nas? Przestać się bronić, przyjąć to jakoś coś, co nie jest niczym nowym. Opór jest niebezpieczny, bo im bardziej z czymś walczymy, tym większą siłę dajemy temu, z czym walczymy – mówi Rutkowski. 

– Obecnie promuje się mnóstwo książek pod takim tytułem: “Pokonaj lęk”. Nie, absolutnie. To jest psychopop. Nie kupujemy książek, w których jest zachęta, aby coś zwalczyć. Jedyny sposób, aby sobie z tym poradzić jest oswoić to, zaakceptować i wypracować w sobie mechanizmy – przekonuje ekspert.

Rutkowski uważa, że w ostatnim czasie “nic nowego się nie wydarzyło”. – Pandemie zdarzają się co kilka lat, na okrągło. Tylko tym razem dotarło to do Europy. My, w swoim eurocentryzmie, uznaliśmy, że jest to niesprawiedliwe, bo przecież obiecano nam stopę wzrostu cały czas. I teraz mamy przeniesienie do obecnej sytuacji, kiedy dużo się mówi o spadku wartości pieniądza. I jest wkurzenie, jest irytacja. Ale w tym momencie przywołam psychologię i historię: tutaj nic nowego się nie dzieje. Mamy wypracowane metody obronne przed tym i nawet nie musimy o tym wiedzieć, nie musimy się specjalnie szkolić – mów … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwiętokrzyskie stoki zapraszają narciarzy. Karnety droższe, ale wzrost poniżej poziomu inflacji
Następny artykułPomiar wilgotności powietrza – przegląd przyrządów