A A+ A++

Makłowicz podkreśla, że “to wręcz niewiarygodne, jak miasto się zmieniło”. Zwraca uwagę, że Bydgoszcz doceniła przecinającą ją Brdę. Miasto potrafi wykorzystać ten walor.  – Ono się odwróciło plecami od rzeki, stoi teraz do niej frontem – mówił.  – Mnóstwo nowej, wspaniałej architektury, a również odnowiono ten kwartał z przełomu XIX i XX wieku. To jest bardzo ładne miasto!

Przypomnijmy, że walory bydgoskiego waterfrontu  podkreślała  w tekście dla “Wyborczej” w ramach naszej akcji “Supermiasta i Superregiony 2023” dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej – Anna Rembowicz-Dziekciowska.  – Za współczesną ikonę Bydgoszczy i regionu uważam nie indywidualne, wielokrotnie nagradzane obiekty, ale całość, jaką współtworzą, czyli cały nasz, ciągle będący jeszcze w trakcie tworzenia, bydgoski waterfront. W ostatnich latach nastąpiła kolosalna zmiana wizerunku miasta. To nie tylko wymienione wcześniej atrakcyjne, współczesne obiekty architektoniczne, ale też ich otoczenie – przekonywała.

Bydgoscy radni o współczesnych ikonach miasta

Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl

Pytania o współczesne ikony architektoniczne i urbanistyczne Bydgoszczy zadaliśmy najważniejszym bydgoskim radnym – przewodniczącej rady miasta – Monice Matowskiej oraz szefom dużych klubów radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Monika Matowska ma swoje precyzyjne typy: – Zdecydowanie budynek mBanku, gmach Opera Nova,  cała Wyspa Młyńska, odnowiony Kanał Bydgoski. Uwielbiam też park Kochanowskiego, przy którym mieszkałam, i zmieniał się dosłownie na moich oczach.

– Moja trójka to “Przechodzący przez rzekę”, nowe spichrze (mBank), Marina plus Młyny Rothera jako kompleks Wyspy Młyńskiej, choć to drugie to bardziej adaptacja niż budowa po 1989. Bardzo doceniam  też kompleksowe zagospodarowanie ulicy Jatki – mówi Jakub Mikołajczak, przewodniczący klubu radnych KO.

Zgodność co do kilku typów politycznych oponentów prezentuje Jarosław Wenderlich, przewodniczący klubu radnych PiS i wiceminister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przedstawia swoich pięć typów na ikony współczesnej Bydgoszczy: 

  • – Nowe Spichrze dawnego BRE Banku – stały się swego rodzaju atrakcją architektoniczną i wygrały w konkursie architektów, pięknie prezentują się, gdy spaceruje się bulwarami nad Brdą
  • Stadion Zawiszy – po przebudowie w 2008 roku, najlepszy mecz, na jakimkolwiek byłem, to zwycięstwo Zawiszy nad Legią Warszawa 3:1. To już prawie 10 lat, ale atmosfera była wspaniała.
  • Fontanna Potop – powrót perełki Bydgoszczy. Cieszę się, że sam też mogłem dołożyć malutką cegiełką i figuruję na liście wspierających wywieszonej przy fontannie
  • Przechodzący przez Rzekę – wpisał się w krajobraz Bydgoszczy, zawsze zapamiętamy, iż jego odsłonięcie związane jest z symboliczną datą 1 maja 2004, kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej
  • Opera Nova – wiele lat czekaliśmy na otwarcie, budowa zaczęła się, nim się urodziłem, ale ukończona została w 2006 roku – dobra informacja to dalsza rozbudowa o kolejny krąg.
Supermiasta 2023

CZYTAJ WIĘCEJ



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicjanci zajmują się wojną w PiS w Przeworsku. Kto komu zlecił pobicie?
Następny artykułKolejne uderzenie policji w środowisko pseudokibiców. Gliwiczanin miał w mieszkaniu ponad 4 kg narkotyków