Po wielu miesiącach powracamy do ujawnionej sprawy ustawionego przetargu o wartości ponad 18 milionów złotych w Międzygminnym Związku Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach.
Nieprawidłowości dotyczyły “Budowy podłączeń do zbiorczego systemu kanalizacyjnego na terenie aglomeracji kieleckiej – część II i III”. Prace o wartości przekraczającej 18 milionów złotych objęte przetargami odbywały się na terenie gmin Zagnańsk oraz Masłów.
Robert Kaszuba z przyjaciółką ustawił przetarg o wartości 18 milionów złotych
Przetarg został ustawiony tak aby poprzez zawyżoną wartość etapu w gminie Zagnańsk wyprowadzić publiczne pieniądze poprzez firmę podwykonawcy, którym był Michał Garmulewicz. W trakcie realizacji inwestycji wicewójtem gminy Zagnańsk był szwagier Garmulewicza – Robert Kaszuba. To on według naszego informatora z MZWiK stał za całym przestępczym procederem ustawienia przetargu i wyprowadzenia pieniędzy.
Robertowi Kaszubie pomagała jego przyjaciółka Marta Herbergier (obecnie Sowińska). Kobieta była zarówno przewodniczącą komisji przetargowej jak również kierownikiem odbioru inwestycji. Sprawowała, więc kontrolę nad ustawionym przetargiem od samego początku do końca. Przyjaciółka Roberta Kaszuby jednoosobowo oczywiście nie dałaby rady ustawić przetargu publicznego o takiej wartości. Pomagała jej w przestępczym procederze główna księgowa MZWIK Agata Wojtasińska, prywatnie bliska koleżanka Sowińskiej.
Przetarg został ustawiony na firmę BCJ z Tarnobrzega, której podwykonawcą był szwagier ówczesnego wicewójta Zagnańska Roberta Kaszuby czyli Michał Garmulewicz. Jak wynika z naszych informacji żona Pana Garmulewicza jest naczelnikiem w urzędzie skarbowym. Obaj panowie poza więzami rodzinnymi działają razem w stowarzyszeniu Nowych Możliwości z Zagnańska. Michał Garmulewicz był właścicielem lub wspólnikiem firm: Ankra, CG Construction, Crossdrill, Aqua Mk, Teta System. Jego wspólnikiem był Marcin Borowiec, który przejął od niego między innymi Aqua-Mk. Fakt, że Garmulewicz był w tej inwestycji podwykonawcą BCJ potwierdził w trakcie dziennikarskiego śledztwa prezes BCJ Adam Błyskal oraz w rozmowie telefonicznej około lipca 2019 Marta Herbergier (obecnie Sowińska).
Jak wyszła sprawa ustawionego przetargu? Robert Kaszuba przyszedł do Marty Herbergier do MZWiK, aby ta wypuściła z góry przelew dla Przedsiębiorstwa BCJ ponieważ nie mieli na zapłatę dla podwykonawcy czyli jego szwagra Garmulewicza. Ta w porozumieniu z księgową Agatą Wojtasińską wypuściła przelew. Wtedy zorientował się ówczesny przewodniczący MZWiK Sławomir Brożyna. Zablokował przelew i zakwestionował część prac.
Po wykryciu nieprawidłowości kobieta musiała pożegnać się z pracą w MZWIK. Jednak bliska znajomość z wójtem Sebastianem Nowaczkiewiczem sprawiła, że długo nie pozostała bezrobotna. Założyła własną firmę 2 stycznia 2017 roku i już następnego dnia otrzymała zapytanie od gminy Sitkówka-Nowiny w sprawie prowadzenia gazetki Głos Nowin. Procedura udzielenia zamówienia publicznego w Nowinach została ustawiona. Zapytania zostały wysłane do byłego męża urzędniczki i firmy męża koleżanki. Obecnie kobieta jest kierownikiem referatu kultury, sportu i promocji w Nowinach. Niektórzy urzędnicy nazywają ten wydział żartobliwie “departamentem gier i zabaw”.
Robert Kaszuba już niejako wicewójt Zagnańska a jako kierownik referatu ds. pozyskiwania środków zewnętrznych i zamówień publicznych ustawił co najmniej dwa zamówienia publiczne tak by jego znajoma Marta Sowińska mogła wyprowadzić pieniądze z budżetu gminy Zagnańsk. Miało to miejsce w 2017 i 2018 roku. Dokładnie w ten sam sposób i z tą samą znajomą zrobił wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz. Łącznie stosując ten sam mechanizm ustawiono cztery zamówienia publiczne w dwóch różnych gminach. Pisalismy na ten temat w maju 2020 roku: Ustawione zamówienia w gminie Zagnańsk. Robert Kaszuba dał zarobić znajomej z MZWiK.
Robert Kaszuba jako zaufany współpracownik prezydenta Wenty wrócił do MZWiK
Robert Kaszuba po przegranych wyborach w Zagnańsku w 2018 roku przeniósł swoją działalność do Kielc. Co warte przypomnienia to właśnie Robert Kaszuba razem z Danutą Papaj i Bogdanem Wentą założył stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie. Do niedawna był on nawet jego prezesem. Po wygranych przez Bogdana Wentę wyborach Robert Kaszuba zajął stanowisko przewodniczącego Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach, do których należą Wodociągi Kieleckie. To była jedna z pierwszych zmian po wyborach. Można zatem powiedzieć, że Robert Kaszuba wrócił do tej instytucji. Kaszuba jest również radnym powiatu kieleckiego.
Kariera Roberta Kaszuby i Bractwo Świętokrzyskie
Robert Kaszuba przez wiele lat reprezentował Platformę Obywatelską. Jego kariera polityczna związana jest z gminą Zagnańsk gdzie pełnił funkcję zastępcy wójta Szczepana Skorupskiego. Kaszubie podległe były referaty budownictwa i pozyskiwania środków zewnętrznych oraz referat gospodarczy i gospodarki komunalnej Urzędu Gminy w Zagnańsku. Robert Kaszuba posiada szerokie znajomości w świadku lokalnej polityki. To dobry znajomy byłego marszałka województwa a obecnie europosła Adama Jarubasa, którego wspierał w trakcie samorządowej kampanii wyborczej. Robert Kaszuba pełnił nawet funkcję pełnomocnika marszałka województwa.
Co ciekawe Adam Jarubas, Robert Kaszuba i szwagier od przetargu Michał Garmulewicz należą do stowarzyszenia Bractwo Świętokrzyskie. Należy do niego również Tomasz Lato, wójt gminy Masłów. Dla przypomnienia ustawiony przetarg o wartości 18 milionów złotych był realizowany na terenie gmin Masłów i Zagnańsk. Z informacji do których dotarliśmy wynika, że Bractwo Świętokrzyskie do którego należą osoby ściśle powiązane z przetargiem zarejestrowane jest w szkole w Mąchocicach, gdzie dyrektorem był przed objęciem funkcji wójta Masłowa Tomasz Lato.
Robert Kaszuba chowa głowę w piasek
Nieprawidłowości w realizowanym przez MZWiK przetargu o wartości 18 milionów złotych ujawniliśmy ponad rok temu. Opisana została również sprawa ustawianych przez Roberta Kaszubę zamówień publicznych w Urzędzie Gminy Zagnańsk. Sam zainteresowany obecnie przewodniczący MZWiK pogroził na swoim fejsbuku złożeniem zawiadomienia do prokuratury i pozwem. Mimo upływu ponad roku słowa nie dotrzymał i nie wystąpił na drogę sądową. Jasne jest, że w jego interesie jest aby o całej sprawie zapomniano…
Robert Kaszuba ma parasol ochronny?
Informacje dotyczące ustawionego przetargu “Budowy podłączeń do zbiorczego systemu kanalizacyjnego na terenie aglomeracji kieleckiej – część II i III” o wartości ponad 18 milionów złotych trafiły do lokalnych organów ścigania jesienią 2019 roku. Obszerny materiał w postaci zeznań, nagranych rozmów, skanów dokumentów i zdjęć otrzymał w toku czynności prokurator Prokuratury Rejonowej Kielce Zachód Kamil Czyż. Przedstawiciel prokuratury odmówił jednak nawet sprawdzenia obszernego materiału dowodowego. Prokurator Czyż odmówił wszczęcia śledztwa powołując się na “tzw. brak wystarczających danych”. Decyzja ta budzi wiele wątpliwości i dodatkowych pytań…
Jakby tego wszystkiego było mało, przyjaciółka Roberta Kaszuby, odpowiedzialna za nieprawidłowości w przetargu realizowanym przez MZWiK, powołuje się na wpływy w łódzkiej delegaturze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Marta Sowińska przyjaźni się blisko z agentem z łódzkiej jednostki. Funkcjonariusz CBA Sebastian Walczak wielokrotnie odwiedzał Sowińską w jej domu. Z relacji kobiety wynika, że były to wizyty zarówno przy okazji czynności w Kielcach i okolicach realizowanych w ramach zatrzymań byłej dyrektor PUP czy byłego posła SLD, ale też wizyty czysto towarzyskie związane z pasją narciarstwa…
Robert Kaszuba jakby nigdy nic piastuje nadal funkcję przewodniczącego Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS