A A+ A++

RIA Nowosti: statek, który może ułożyć Nord Stream 2, płynie do Kaliningradu

30.04.2020r. 12:50


Rosyjski statek Akademik Czerski, który mógłby zostać użyty do ułożenia końcowego odcinka gazociągu Nord Stream 2, podał jako port przeznaczenia Kaliningrad – poinformowała w czwartek agencja RIA Nowosti. Według niej jednostka jest teraz w cieśninie Skagerrak.


RIA podaje, że do Kaliningradu statek dopłynie w lipcu. Tymczasem dziennik “Wiedomosti” prognozował w poniedziałek, że kierująca się na Bałtyk jednostka może znaleźć się na wodach duńskich w ciągu 9-12 dni.

W ostatnich dniach Akademik Czerski zmieniał port docelowy, najpierw na szkockie Aberdeen, a potem na Nachodkę na rosyjskim Dalekim Wschodzie, skąd wypłynął w lutym br.

Rządowa “Rossijskaja Gazieta” podała w połowie kwietnia, że Akademik Czerski przejdzie modernizację w Kaliningradzie bądź Petersburgu. Ta jedyna rosyjska jednostka, która może układać rurociąg po dnie morskim powinna zostać przystosowana do układania rur o średnicy 1220 mm, z których składa się Nord Stream 2.

Przez większość trasy przez oceany, którą w ostatnich miesiącach pokonywał Akademik Czerski, towarzyszyły mu zmieniające się okręty bojowe rosyjskiej marynarki wojennej – podał niedawno dziennik “Kommiersant”. Ocenia on, że jest to dowodem strategicznego znaczenia tej jednostki.

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2020. Zapisano w niej m.in. sankcje wobec firm budujących Nord Stream 2. Z Bałtyku odpłynęły w grudniu specjalistyczne jednostki szwajcarskiej firmy Allseas, które pracowały przy układaniu rur po dnie morskim. Rosyjski koncern Gazprom zapowiedział, że strona rosyjska samodzielnie ukończy budowę.

Dotąd zbudowano 93 proc. Nord Stream 2. Jego ukończenie wymaga ułożenia na dnie morskim 160 km dwóch nitek rurociągu.

Ministerstwo energetyki podało w lutym br., że gazociąg powstanie najpóźniej na początku 2021 roku. Pierwotnie gazociąg Nord Stream 2 miał powstać do końca 2019 roku i Rosja zamierzała wówczas wstrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę.

PAP


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMOL MAGYAR OLAJ – ÉS GÁZIPARI RÉSZVÉNYTÁRSASÁG (20/2020) MOL Consolidated and Parent Company Annual Reports and the Remuneration Policy approved by the Board of Directors on behalf of the AGM
Następny artykułPowstanie ścieżka rowerowa na Sidorskiej