Zaawansowane badanie, jakim jest rezonans magnetyczny, umożliwia wykrycie wielu stanów chorobowych, schorzeń i nieprawidłowości na różnym etapie ich rozwoju. Poddanie się tej procedurze jest również pomocne w przypadku monitorowania zmian, postępów w chorobie lub rekonwalescencji. Kiedy zatem pacjentów poddaje się badaniu rezonansu magnetycznego głowy? Jakiej diagnozy można się spodziewać, rozważając możliwości, jakimi dysponuje omawiana technologia?
W jakich sytuacjach wykonuje się rezonans magnetyczny głowy?
Zarówno podejrzenia o konkretny stan chorobowy, jak i monitorowanie jego progresu możliwe jest u pacjentów, u których wykonuje się rezonans magnetyczny głowy. Jest to badanie, które ułatwia wykrycie nieprawidłowości w obrębie mózgu, narządu wzroku, ucha zewnętrznego, zakażeń w zakresie układu nerwowego i problemów związanych z naczyniami krwionośnymi w głowie.
Dlatego też procedura ta jest przeprowadzania u osób, które borykają się z chorobami przysadki, występują u nich problemy z zakrzepicą żylną, zatorowością żył, mają predyspozycje do wystąpienia u nich tętniaków, czy udaru mózgu.
To również badanie, które umożliwia wykrywanie nieprawidłowości związanych z mózgiem, wadami jego rozwoju, w tym z występującymi w nim guzami, torbielami, krwawieniami, krwotokami. Jest to także podstawowe badanie u pacjentów z podejrzeniem o ataki padaczkowe.
Choroby, które wykrywa rezonans magnetyczny głowy
Wspomniane badanie jest wskazaniem do odkrywania ewentualnych wad rozwojowych, deformacji, zmian spowodowanych czynnikami degeneracyjnymi.
W zależności od potrzeb i charakteru diagnozowanych zmian lekarz może zalecić wykonanie badania z podaniem kontrastu lub bez. Dzięki niemu łatwiej jest również ocenić, czy u pacjenta występują zmiany nowotworowe w obrębie głowy, a także choroby, których początków należy upatrywać się właśnie w mózgu, czyli choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.
Dzięki rezonansowi lekarze zyskują dodatkowy materiał diagnostyczny, który ułatwia im rozpoznanie w zakresie patologii naczyń, stanów zapalnych, ale również niedokrwienia. Dzięki badaniu obrazowemu, jakim jest wspomniany rezonans magnetyczny, można wykryć choroby przysadki mózgowej, które często zaczynają się w sposób nietypowy — przez zaburzenia hormonalne.
Badanie rezonansu głowy — dlaczego umożliwia wykrycie tak wielu zmian chorobowych?
Badanie rezonansu głowy umożliwia oszacowanie zmian w obrębie tkanki mózgowej, w tym również istoty białej i szarej. Jest to także procedura o zakresie wielopłaszczyznowym i wielowymiarowym, dzięki której precyzyjnemu badaniu poddawane są struktury głębokie mózgu, budowa tylnej jamy czaszki, układu komór, stanu i kondycji połączeń nerwowych, naczyń krwionośnych itd.
Jest to ponadto badanie, dzięki któremu można uzyskać obraz struktur anatomicznych, czyli układu twarzoczaszki. Rezonans magnetyczny głowy jest prócz tego procedurą, która wykonywana jest w przypadku osób, u których przeprowadzono tomografię, jednak wyniki nie są jednoznaczne i wymagają potwierdzenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS