Gładka skóra o promiennym, równomiernym kolorycie, to marzenie wielu z nas. Jednak, niestety, nie każdy ma szczęście być jej posiadaczem. Problemy, jakie dotykają naszą cerę, bywają różne, od zmarszczek, poprzez utratę jędrności, aż po blizny i przebarwienia. Na szczęście medycyna estetyczna pozwala poradzić sobie z większością z nich. Jedną z najnowszych propozycji są zabiegi laserowe. Dowiedz się, jak z pomocą tego urządzenia możesz pozbyć się przebarwień i blizn.
Na czym polega zabieg laserowego usuwania przebarwień i blizn?
Zabiegi laserowe oparte są na naturalnych procesach intensywnej regeneracji. Skóra pobudzana jest do odbudowy dzięki kontrolowanym mikrouszkodzeniom powodowanym przez skupioną wiązkę światła. Zabieg tego typu najczęściej wykonywany jest za pomocą lasera frakcyjnego ze względu na jego wyjątkową precyzję. Dużą popularnością od lat cieszą się procedury z zastosowaniem lasera CO2 wykorzystującego dwutlenek węgla, choć coraz większą popularność zdobywa również tzw. laser tulowy. Do działania wykorzystuje on tul, będący najrzadszym lantanowcem na Ziemi. Pierwszy z laserów działa na zasadzie ablacji, a więc działa na zasadzie odparowywania naskórka. Z kolei laser tulowy może działać w aż trzech trybach: ablacyjnym, nieablacyjnym oraz subablacyjnym – ten ostatni jest szczególnie zalecany do usuwania przebarwień.
Jak wygląda zabieg laserowego usuwania przebarwień i blizn?
Zabiegi laserowe najczęściej nie wymagają powtarzania, a przy tym nie trwają zbyt długo – 15-20 minut. Jak przed każdą procedurą z zakresu medycyny estetycznej, przed rozpoczęciem laseroterapii konieczna jest konsultacja ze specjalistą, podczas której lekarz wykluczy wszelkie przeciwwskazania oraz omówi z pacjentem przebieg zabiegu i spodziewane efekty. W dniu przeprowadzenia laseroterapii nie powinno się stosować kosmetyków w miejscu zabiegowym. Na 24 godziny przed rozpoczęciem zabiegu nie należy też stosować środków rozrzedzających krew, np. aspiryny. W klinice cała procedura rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego – na obszar zabiegowy nanoszony jest specjalny krem znieczulający. Gdy preparat zacznie działać, lekarz przystępuje do zabiegu, kierując światło lasera na ściśle określone partie skóry. Pacjent najczęściej może wrócić do domu tego samego dnia.
Wskazania po zabiegu laserowego usuwania blizn i przebarwień
Współczesna medycyna estetyczna, w tym również laseroterapia, pozwala osiągnąć niezwykle naturalne, a jednocześnie wyraźnie widoczne rezultaty. Należy jednak pamiętać, że przez kilka dni po wykonaniu zabiegu skóra może być zaczerwieniona i opuchnięta. Zwykle też przez około tydzień następuje proces intensywnego złuszczania naskórka. Nie powinno to jednak martwić, takie procesy są całkowicie naturalne. Ważne jest natomiast, aby nie zdrapywać złuszczających się skórek i nie wykonywać jakichkolwiek zabiegów peelingujących, nawet tych domowych z zastosowaniem delikatnych środków. Niekiedy naturalną reakcją jest również pieczenie i świąd – dla ich złagodzenia można stosować chłodne okłady. Przez co najmniej 7 dni należy chronić skórę w miejscu pozabiegowym przed promieniami słonecznymi. Najlepiej unikać słońca, a jeśli nie jest to możliwe, stosować filtry SPF50. Niewskazane są też kąpiele w basenie czy korzystanie z sauny.
Przeciwwskazania do zabiegów laserowych
Laseroterapia należy do bezpiecznych, małoinwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Należy jednak pamiętać, że odpowiednie efekty bez skutków ubocznych możemy uzyskać wyłącznie, jeśli nie występują u nas jakiekolwiek przeciwwskazania. W przypadku laseroterapii należą do nich:
- okres ciąży i karmienia piersią,
- nowotwory,
- cukrzyca,
- niewydolność nerek,
- stany zapalne skóry,
- stosowanie środków fotouczulających na 6 miesięcy przed zabiegiem,
- świeża opalenizna (naturalna i z solarium),
- rany w miejscu zabiegu,
- skłonność do tworzenia się bliznowców,
- wykonane niedawno zabiegi złuszczające (np. peelingi chemiczne).
Artykuł sponsorowany
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS