A A+ A++

W Szpitalu Św. Wojciecha w Gdańsku zastosowano nowatorską metodę leczenia ostrego zatoru płucnego, wykorzystując technologię porównywalną do działania pompy próżniowej, znaną jako „odkurzacz”. Ta innowacyjna procedura, pierwsza tego typu na Pomorzu, jest przełomem w ratowaniu życia pacjentów zagrażanych przez zatorowość płucną. Informacje na ten temat czerpiemy z artykułu opublikowanego na portalu zawszepomorze.pl, który szczegółowo opisuje działanie i efekty nowej metody.

Zator płucny – cichy zabójca

Zator płucny jest jednym z najbardziej śmiertelnych schorzeń, które może doprowadzić do zatrzymania krążenia i śmierci w 65% przypadków. Jest to wynik przemieszczenia się zakrzepów z naczyń żylnych do tętnicy płucnej. Nowa metoda leczenia wprowadzona w Gdańsku oferuje nadzieję dla pacjentów dotkniętych tym groźnym stanem.

Jak działa „odkurzacz”?

Metoda opiera się na inwazyjnym usunięciu zakrzepów przez wprowadzenie specjalnego cewnika do tętnic płucnych i zastosowanie pompy próżniowej, która efektywnie wyciąga skrzepliny, odciążając serce pacjenta. dr n. med. Jacek Klaudel, kierownik oddziału kardiologii, podkreśla, że metoda ta przynosi spektakularne efekty już na sali zabiegowej, ratując życie pacjentów w krytycznym stanie.

Program PERT – szybka pomoc dla pacjentów

Szpital Św. Wojciecha aktywnie uczestniczy w programie PERT (Pulmonary Embolism Response Team), który umożliwia szybką reakcję i pomoc pacjentom z zatorowością płucną. Program ten integruje działania szpitali w Gdańsku i regionie, zapewniając efektywną koordynację leczenia.

Przyszłość leczenia zatorowości

Planowane jest wprowadzenie aplikacji mobilnej dla lekarzy, która umożliwi jeszcze szybsze zgłaszanie i kwalifikację pacjentów do leczenia. Ta inicjatywa ma na celu zwiększenie efektywności procedur i ratowanie większej liczby życia.

Metoda leczenia zatoru płucnego za pomocą „odkurzacza” w Szpitalu Św. Wojciecha w Gdańsku stanowi znaczący krok naprzód w medycynie interwencyjnej i oferuje nowe perspektywy dla pacjentów z tym groźnym schorzeniem. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i ciągłemu rozwojowi technologii medycznych, możliwe jest ratowanie życia pacjentów, dla których jeszcze niedawno brakowało skutecznych metod leczenia. Więcej informacji na temat tej przełomowej metody znajdziecie na portalu zawszepomorze.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat będzie wspierać kształcenie studentów Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
Następny artykułII Liga: GKS wraca do gry. Jutro mecz z Hutnikiem