Cały proces tworzenia PPK w tym sektorze przedsiębiorstw powinien zamknąć się do połowy roku. Te nowe obowiązki dotyczą ponad 20 tys. firm, które razem zatrudniają ok. 2 mln osób.
Inni już to zrobili
Pracodawcy mający załogi liczące od 50 do 250 pracowników są w o tyle łatwiejszej sytuacji, że mogą czerpać pełną garścią z doświadczeń większych firm, które zamknęły już etap tworzenia planów. Żadna z nich nie wyłamała się z obowiązku. PPK utworzyło 3,8 tys. dużych przedsiębiorstw, a 209 zdecydowało się na zaproponowanie załogom pracowniczych programów emerytalnych (PPE). Trzeba bowiem pamiętać, że pracodawcy mają możliwość wyboru: mogą tworzyć PPK bądź PPE (jeśli zapewnią przynajmniej jednej czwartej załogi miesięczne wpłaty sięgające minimum 3,5 proc. ich wynagrodzenia brutto).
W sumie w ubiegłym roku do programu PPK w największych firmach przystąpiło ponad 1,1 mln osób, a dodatkowo ponad 150 tys. stało się uczestnikami PPE. Łącznie na obie te formy oszczędzania na emeryturę przy wsparciu pracodawcy zdecydowało się 1,3 mln nowych osób – wynika z danych Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), któremu powierzono pieczę nad nowym rozwiązaniem emerytalnym.
Z obserwacji PFR wynika, że duże znaczenie dla przebiegu tworzenia pracowniczych planów kapitałowych miała postawa pracodawców. Co ciekawe, ta szczególnie pozytywna była w firmach z kapitałem zagranicznym – o ok. 18 proc. lepsza niż w firmach z polskim kapitałem. Znaczący wpływ na partycypację miały także szkolenia prowadzone wśród załogi i kadry zarządzającej.
Budujące plany
Wielu pracodawców PPK potraktowało jako element własnej strategii służącej utrzymaniu w zakładach i pozyskaniu nowych, najlepiej wykwalifikowanych pracowników. Ci nie tylko nie zniechęcali do PPK, ale podkreślali zalety planów, a możliwość podniesienia wpłaty z 1,5 do 4 proc. wynagrodzenia uznali za bonus przyznawany wszystkim albo tylko wybranym członkom swych załóg. Docenili przy tym PPK za element budowania wizerunku przedsiębiorstwa dbającego o długoterminowe bezpieczeństwo finansowe własnych pracowników, co w efekcie podnosi standardy rynku pracy, zwiększa atrakcyjność aktywności zawodowej i podnosi motywację pracowników – z korzyścią dla zaangażowanych w tworzenie PPK pracodawców. Najefektywniejsze w tworzeniu PPK duże przedsiębiorstwa osiągnęły partycypację swoich pracowników na poziomie ponad 70 proc.
– Doświadczenia pierwszej fazy tworzenia PPK pokazują, że duże znaczenie w popularyzacji planów ma postawa pracodawców – podsumowuje etap prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. – Dlatego PFR w styczniu 2020 r. zainaugurował program „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca”. Jego celem jest wskazanie i wyróżnienie tych przedsiębiorstw, które zaangażowały się we wprowadzenie pracowniczych planów kapitałowych w swoich firmach, osiągając wysoką partycypację oraz wykorzystując PPK jako element polityki HR – dodaje prezes.
Ważnym elementem programu jest nagroda specjalna, przyznawana przez PFR firmom za szczególne zaangażowanie w budowanie przyjaznego środowiska pracy oraz oszczędności emerytalnych pracowników. Laureatami pierwszej edycji programu zostali: Budimex, Emitel, Komfort, EY Polska. To firmy, które od początku potraktowały PPK jako szansę za mocniejsze związanie ze sobą i docenienie swoich pracowników.
ANO
————————————————————————————————–
Bilans korzyści
• Dla pracodawcy
Tworzenie pracowniczych planów kapitałowych stanowi pewien wysiłek organizacyjny i finansowy, można go jednak wykorzyst … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS