A A+ A++

Po pierwsze – i to zmiana rewolucyjna – notariusze będą mogli dokonywać wpisów do ksiąg wieczystych. Odpowiedzialne za to wydziały w sądach są zasypane pracą i często na wpis czeka się wiele miesięcy.

Notariusze – na mocy ustawy – dostaną dostęp do systemów teleinformatycznych, do akt nieruchomości i jednoosobowo będą dokonywać wpisów, co rzeczywiście może odciążyć sądy.

Drugi pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości polega na tym, aby notariusze mogli wydawać Elektroniczne Nakazy Zapłaty w ramach Elektronicznego Postępowania Upominawczego.

W skrócie – w przypadkach gdy dłużnik nie kwestionuje swojego długu, skarżący może złożyć wniosek do notariusza, a ten automatycznie i szybko wystawi nakaz zapłaty.

Notariusze mieliby wziąć “na siebie” 240 tysięcy z 2,5 miliona spraw nakazowych – wylicza resort i chce, żeby zmiany weszły w życie od nowego roku.

Czekaj i płać

Dziś standardem jest czas oczekiwania na wpis wynoszący kilka miesięcy. W tym czasie banki doliczają do raty kredytu dodatkowe koszty, tzw. opłatę pomostową, rekompensując sobie ryzyko ponoszone do czasu dokonania wpisu do księgi wieczystej. Teraz banki stracą te wpływy, a wpisy do ksiąg wieczystych mają przyspieszyć. 

Wniosek złożyliśmy w połowie maja 2021. Czyli rok płacimy tak naprawdę za to, że ktoś gdzieś tam klepnie, wpisze do księgi bank jako właściciela. Szybka matematyka – przez rok płacimy za to 3600 złotych – mówił nam w połowie kwietnia pan Marcin z Gdańska.

Tylko w roku 2021 udzielono 256 tysięcy kredytów mieszkaniowych, a łącznie na koniec roku aktywnych było 2,5 mln kredytów na kwotę przeszło 500 miliardów złotych.

Rewolucja w księgach wieczystych coraz bliżej. Rząd rusza z pracami

Rewolucja w księgach wieczystych coraz bliżej. Rząd rusza z pracami

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProgram #DomBezFormalności
Następny artykułNie chcesz tracisz tych widoków? Zanocuj na Obidzy albo na Magórach