A A+ A++

Obecnie rząd pracuje nad zmianami dotyczącymi wypłacania wynagrodzenia chorobowego. Już od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego pracownika koszty ma ponosić Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Takie rewolucyjne zmiany zapowiadano jeszcze w ubiegłym roku

Fot. Warszawa w Pigułce

W styczniu premier Donald Tusk potwierdził zmiany dotyczące L4. Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej, rząd chce aby głównymi beneficjentami nowych rozwiązań były zwłaszcza małe firmy – mówił lider KO na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Prace nad zmianami w zasadach wypłaty świadczeń chorobowych już się rozpoczęły i mogą wejść w życiu już niedługo, jednak dokładna data nie została jeszcze podana. Zmiany te oznaczają prawdziwą rewolucję dla pracodawców w Polsce.

Fundamentalne zmiany dotyczą wypłacania przez ZUS tak zwanego chorobowego pracownika, już od pierwszego dnia pobytu na zwolnieniu lekarskim. Do tej pory, do 33 dni w roku to pracodawca płaci za pobyt na L4 osoby zatrudnionej na. Z kolei w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, pracodawca płaci do 14 dni.

To oznacza, że przeniesiona zostanie odpowiedzialność za wypłatę świadczeń chorobowych z pracodawców na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na ten moment nie podano jeszcze szczegółowych informacji oraz terminu, w którym zmiany mają zacząć obowiązywać, jednak Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wskazuje przyszły rok, co oznacza, że zmian możemy spodziewać najwcześniej w 2025 roku.

Źródło: Interia

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C.
ul. Grzybowska 87,
00-844 Warszawa
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOddajesz krew? Twoja dieta może wpływać na biorcę
Następny artykułWkrótce ruszą nadwiślańskie atrakcje