A A+ A++

Do końca lipca można zgłaszać propozycje przedsięwzięć rewitalizacyjnych realizowanych w ramach aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Starachowice. Propozycje działań winny odpowiadać na problemy społeczne na obszarze starachowickiej rewitalizacji. Trwa również nabór na partnerów programu.

Nasze miasto przystąpiło do Aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Starachowice na lata 2016-2025. Zmiany spowodowane są również koniecznością dostosowania zapisów dokumentu do zasad i wytycznych nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej – Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 (FESW) z przyjemnością zapraszamy partnerów do współudziału w tworzeniu i realizacji gminnego programu rewitalizacji.

– Istotnym elementem gminnego programu rewitalizacji jest włączenie w proces jego opracowywania, wdrażania, a także monitorowania partnerów społeczno-gospodarczych. Partnerami mogą być władze regionalne, lokalne i miejskie oraz inne instytucje publiczne. W ten proces zaangażowani są także partnerzy działający na rzecz środowiska, organizacje pozarządowe, oraz podmioty odpowiedzialne za promowanie włączenia społecznego, praw podstawowych, praw osób z niepełnosprawnościami, równouprawnienia płci i niedyskryminacji – podkreślają pracownicy Urzędu Miejskiego.

Przedsięwzięcia rewitalizacyjne można zgłaszać w 5 obszarach:
 społecznym – przeciwdziałanie występowaniu negatywnych zjawisk społecznych, w szczególności bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji, kapitału społecznego, niskiego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym,
• gospodarczym – poprawę lokalnej gospodarki, w tym poprawę kondycji lokalnych przedsiębiorstw,
• środowiskowym – poprawę jakości środowiska, w tym m.in. przyczynią się do zmniejszenia hałasu, zanieczyszczenia powietrza, powstania nowych lub rewaloryzacji istniejących terenów zielonych,
• przestrzenno-funkcjonalnym – poprawią, niewystarczające wyposażenie w infrastrukturę techniczną i społeczną, poprawią dostęp do podstawowych usług publicznych i przestrzeni publicznych, poprawią i zwiększą poziom obsługi komunikacyjnej,
• technicznym – poprawiające stan techniczny obiektów budowlanych m.in. budynków, dróg oraz działania poprawiające efektywne korzystanie z obiektów budowlanych w zakresie energooszczędności i ochrony środowiska.

– Przedsięwzięcia rewitalizacyjne to wszystkie działania, które będą przeciwdziałać pogłębianiu kryzysu i przyczynią się do jego zażegnania. Mogą to być działania społeczne i kulturalne, które odbudują wzajemne zaufanie, zintegrują mieszkańców i zaangażują ich we wspólne działania na rzecz okolicy. To również działania skierowane na ożywienie gospodarcze i poprawę przestrzeni wokół nas – mówi Elżbieta Gralec. Zastępca Prezydenta Miasta.

Formularze (wypełnione czytelnie / komputerowo) należy złożyć lub przesłać do Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Starachowicach, ul. Radomska 45, 27-200 Starachowice do dnia 31 lipca 2024 r., do godz. 15:30 (decyduje data wpływu do Biura).

Szczegółowe informacje na temat procedury składania formularzy można znaleźć w zakładce „Rewitalizacja” na stronie internetowej Urzędu Miejskiego oraz Biuletynie Informacji Publicznej w Starachowicach.

– W formularzu zgłaszającym rewitalizacyjne przedsięwzięcia należy podać nazwę działania, na czym będzie polegało, miejsce jego realizacji, planowane rezultaty oraz jego cele. Dodatkowo należy podać szacunkowy koszt realizacji działania, potencjalne źródła finansowania oraz wszystkie swoje dane. Formularz jest krótki, pomysły trzeba opisać w sposób zwięzły – informuje Urząd Miejski.

Kto może zgłosić przedsięwzięcie rewitalizacyjne?

Przede wszystkim mieszkańcy Starachowic, bo to oni wiedzą najlepiej, jakie zmiany poprawiłyby jakość ich życia. Dodatkowo do zgłaszania przedsięwzięć zachęcamy również inne osoby i podmioty, którym zależy na przyszłości miasta.

Wszyscy mieszkańcy, którzy będą potrzebowali wsparcia w zgłoszeniu swojego pomysłu, mogą skorzystać z pomocy pracowników Referatu ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych.

Zapraszamy do kontaktu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZUS obsłuży nowe świadczenia. Wnioski od października
Następny artykułBędzie wzrost opłat za prawo jazdy i dowody rejestracyjne? Tyle mogą zapłacić kierowcy