A A+ A++

W sobotni wieczór (z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego) w salach piotrkowskiego Muzeum odbył się „Retro raut u Piłsudskiego”. Rauty były przed laty nieco mniej spektakularnymi formami życia towarzyskiego niż bale. Były to eleganckie przyjęcia wieczorne, z dużą liczbą gości, na którym nie serwowano posiłków, a główną atrakcją była możliwość wysłuchania odczytu, czy też ciekawej rozmowy. Na rautach obowiązywały wieczorowe stroje – suknie z dekoltami i długim trenem, kosztowne klejnoty.

Dzięki wykonawcom zaproszonym do współpracy przez Joannę Błażej Łukasik, publiczność mogła przenieść się w czasy dwudziestolecia międzywojennego. Opatrzone barwną narracją widowisko, wprowadziło uczestników w radosny klimat międzywojnia, związany z odzyskaną niepodległością. Istotnym akcentem było również zapoznanie słuchaczy z prywatnym życiem Józefa Piłsudskiego, poprzez odczytanie fragmentów listów i wspomnień dotyczących spotkań marszałka z artystami tamtych lat. Odsłoniły one tajemnice osobistych losów przypominanych postaci.

Publiczność mogła wspólnie zanucić słowa popularnych przed laty piosenek wykonywanych m.in. przez Hankę Ordonównę czy Mieczysława Fogga. Zebrani usłyszeli ponadto fragment nagrania głosu Piłsudskiego.
Nie zabrakło też wątków piotrkowskich, które nawiązywały m.in. do inicjatyw piotrkowian związanych z organizacją obchodów imienin marszałka Józefa Piłsudskiego. Warto nadmienić, że to właśnie w dniu swoich imienin, 19 marca 1920 r., Naczelny Wódz na prośbę przedstawicieli Ogólnej Komisji Weryfikacyjnej, prowadzącej na mocy ustawy sejmowej weryfikację korpusu oficerskiego armii polskiej, zatwierdził i przyjął stopień Pierwszego Marszałka Polski. Buława marszałkowska uroczyście wręczona została Piłsudskiemu dopiero po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej 14 listopada 1920 r.

Każdy z uczestników rautu otrzymał bezpłatny egzemplarz okolicznościowego wydawnictwa upamiętniającego udział piotrkowian w wojnie polsko-bolszewickiej, a także mógł zapoznać się z okolicznościową wystawą i prezentacją.

Wydarzenie, które wpisało się w obchody 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą“, jest jednym z czterech działań prowadzonych przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim w koalicji z Towarzystwem Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego oraz Polską Fundacja Kultury i Rozwoju w ramach realizacji projektu pn. „1920-2020 UCZCIJMY PAMIĘĆ O TYCH DNIACH“. Wniosek opracowany przez dr Małgorzatę Piotrowską – kustosza Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, dofinansowany został ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

0 0 vote

Article Rating

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Bach w Cafe Zimmermann” – Wrocławska Orkiestra Barokowa [FOTO, VIDEO]
Następny artykułFati show na inaugurację Barcelony