A A+ A++

Co robić, kiedy do przedsiębiorstwa zawitał kryzys, wobec którego jedyną realistyczną prognozą wydaje się ogłoszenie upadłości firmy? Szansą na odbudowę działalności, poprawę jej funkcjonowania i przygotowanie do spłaty wierzytelności jest restrukturyzacja naprawcza, która ma pomóc firmie uniknąć upadłości i zapewnić jej płynność finansową niezbędną do dalszego działania.

Jak przebiega restrukturyzacja naprawcza w firmie?

Restrukturyzację naprawczą w przedsiębiorstwie rozpoczyna się przygotowaniem wstępnego planu, który należy dołączyć do wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego składanego do sądu. Na jego podstawie powinna powstać ostateczna wersja planu restrukturyzacyjnego, w którym znajdzie się między innymi dokładna ocena aktualnego stanu firmy, harmonogram wdrażania proponowanych zmian, wycena wierzytelności i majątku, a także co najmniej dwie prognozy funkcjonowania przedsiębiorstwa w przeciągu najbliższych pięciu lat. Wprowadzenie do firmy rozwiązań przedstawionych w planie restrukturyzacyjnym ma zapewnić jej płynność finansową pozwalającą na dalsze funkcjonowanie oraz wykonanie układu zawartego z wierzycielami.

Wraz z rozpoczęciem restrukturyzacji firmy, wszelkie trwające postępowania egzekucyjne ulegają zawieszeniu, a nowe nie mogą być podejmowane, co pozwala skupić się wprowadzanych do przedsiębiorstwa zmianach, nie martwiąc się o wierzytelności. Co więcej, istotne dla dłużnika umowy konieczne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, takie jak między innymi umowa najmu lokalu, w którym działa firma, nie mogą zostać wypowiedziane bez zgody nadzorcy.

Jak przygotować firmę do restrukturyzacji?

W niepokojących pod kątem wypłacalności firmy sytuacjach warto najpierw skontaktować się z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym, który po dokładnym rozeznaniu oceni, jakie działania wyprowadzą przedsiębiorstwo z kryzysu. Restrukturyzacja naprawcza to niejedyna możliwość – czasem wystarczą negocjacje pozasądowe i drobne zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Kiedy niewypłacalność i ogłoszenie upadłości wydają się być nieuniknione, przygotowania do restrukturyzacji rozpoczyna się od dokładnej analizy aktualnej i przyszłej sytuacji finansowej firmy. Zdobyte informacje stają się podstawą do stworzenia realistycznego, a zarazem skutecznego planu restrukturyzacyjnego.

Kolejnym krokiem przygotowań jest wybór formy postępowania restrukturyzacyjnego. Przyspieszone postępowanie układowe trwa najkrócej, jednak jest ono dostępne tylko dla dłużników, u których suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% wszystkich wierzytelności. Co więcej, nie zapewnia ono ochrony egzekucyjnej przed wierzycielami rzeczowymi. Postępowanie o zatwierdzenie układu pozwala na największą samodzielność dłużnika i ogranicza udział sądu w całym procesie do niezbędnego minimum. Postępowanie układowe to forma odpowiednia w sytuacji, kiedy suma wierzytelności spornych przekracza wspomniane 15% wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Postępowanie sanacyjne natomiast zapewnia pełną ochronę przed egzekucjami wierzycieli, trwa najdłużej ze wszystkich form restrukturyzacji i pozwala na gruntowną przebudowę firmy.

Więcej informacji na https://biznespolski.com/

Artykuł sponsorowany

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEFNI 2021: Europejscy liderzy spotkają się w Sopocie, by porozmawiać o przyszłości Polski i Europy po kryzysie pandemii
Następny artykułDamian Dacewicz: Pięć, sześć zespołów jest w stanie wygrać mistrzostwo Polski