A A+ A++

Tak wynika z projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, który trafił właśnie do uzgodnień.

Resort rodziny, który jest autorem projektu, argumentuje, że ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. DzU z 2024 r. poz. 475) jest już pod wieloma względami nieaktualna. Rozwijający i zmieniający się rynek pracy wymusza opracowanie nowych regulacji, które będą odpowiadać na obecne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców. Zdaniem projektodawców konieczne jest też wprowadzenie regulacji, które zwiększą efektywność działania publicznych służb zatrudnienia. Tak więc rząd proponuje m.in. zmiany dotyczące zasiłku dla bezrobotnych.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona od stażu pracy

Obecnie prawo do tego świadczenia przysługuje, jeżeli w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania w urzędzie pracy dana osoba posiada co najmniej 365 dni okresów uprawniających do jego wypłaty. Należy się on, co do zasady, od dnia rejestracji w urzędzie pracy. Chyba że taka osoba sama rozwiązała stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo stało się tak na mocy porozumienia stron czy też z własnej winy. Wówczas zasiłek jest wypłacany co do zasady po okresie wyczekiwania.

Z kolei jego wysokość jest uzależniona od stażu pracy. Dzieli się ona na trzy stawki: 80 proc., 100 proc. i 120 proc. zasiłku podstawowego (obecnie wynosi 1491,90 zł brutto). Ta pierwsza wartość jest wypłacana osobom, które mają mniej niż pięć lat stażu pracy (obe … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiasto chce wziąć kredyt w wysokości 11,5 miliona złotych. Z przeznaczeniem na co?
Następny artykułПольшча закупляе амерыканскія радарныя сістэмы для маніторынгу мяжы