Film „Requiem dla lasu” (8 min) to artystyczna forma sprzeciwu wobec barbarzyńskiej gospodarki leśnej w Polsce. „Marsz żałobny” z Sonaty b-moll op. 35 Fryderyka Chopina na fortepianie gra Maria Gabryś-Heyke. Wkład merytoryczny do filmu, między innymi na podstawie raportu „Lasy poza kontrolą” przygotowało Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Każdy, komu bliski jest kontakt z przyrodą musiał w ostatnich latach być świadkiem masowej wycinki polskich lasów, w tym najcenniejszych puszcz. Tracimy miejsca pełne życia, domy niezliczonych gatunków roślin i zwierząt, zaprzepaszczamy dziedzictwo łączące nas z minionymi pokoleniami. Na cmentarzysku lasu brzmi „Marsz żałobny” Fryderyka Chopina. To wyraz naszego sprzeciwu i bólu, requiem dla wielkich, długowiecznych drzew, które stanowią podstawę leśnych ekosystemów. Liczymy na to, że nasza krótka forma filmowa obudzi wrażliwość osób, które nie zdają sobie jeszcze sprawy ze skali zniszczeń i ich konsekwencji dla człowieka – mówi Krzysztof Heyke, pomysłodawca i realizator projektu.
Kondycję polskich lasów opisuje raport stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot „Lasy poza kontrolą” (2021). Materiały z tego raportu zostały wykorzystane do przygotowania napisów do filmu. Stowarzyszenie zwraca uwagę na coraz bardziej intensywną, a zatem zagrażającą przyrodzie gospodarkę leśną, która wymyka się spod kontroli społeczeństwa i instytucji państwowych. Film przypomina najważniejsze problemy polskich lasów: niszczenie miejsc przyrodniczo cennych, pogarszający się stan siedlisk leśnych Natura 2000, konflikty społeczne wokół nadmiernych wycinek czy naruszenia prawa przy prowadzeniu gospodarki leśnej.
Po nielegalnej dewastacji Puszczy Białowieskiej harwesterami w 2017 r. Lasy Państwowe udowodniły, że nie są zainteresowane ochroną ojczystej przyrody. Dziś warkot pił słychać w Puszczy Karpackiej i innych cennych przyrodniczo lasach z całej Polski. Jako społeczeństwo jesteśmy bezsilni, bo ustawa o lasach pozbawia nas prawa głosu i dostępu do wymiaru sprawiedliwości. W czerwcu tego roku w Genewie rozpatrywano naszą skargę na brak prawa do ochrony przyrody przed polskimi sądami. Czekamy na rozstrzygnięcie i pracujemy nad społeczną ustawą o lasach. Dołożymy wszelkich starań, by doprowadzić do głębokiej reformy Lasów Państwowych – mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Za koncepcję i realizację filmu odpowiada Krzysztof Heyke. Współautorem zdjęć jest Szymon Muszański. Montaż: Łukasz Szwarc-Bronikowski.
Film „Requiem dla lasu” [YouTube]
„Lasy poza kontrolą”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS